annabel has logged 386 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
27
Jaws

Jaws

1975
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Dumplings

Dumplings

2005
×
★★½
Read the review Edit this entry  
23
The House by the Cemetery

The House by the Cemetery

1981
×
★★
Read the review Edit this entry  
23
Terrified

Terrified

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Dracula

Dracula

1958
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Charlie's Angels

Charlie's Angels

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Hills Have Eyes 2

The Hills Have Eyes 2

2007
×
★½
Read the review Edit this entry  
16
Caveat

Caveat

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
16
The Beyond

The Beyond

1981
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Resident Evil: The Final Chapter

Resident Evil: The Final Chapter

2016
×
★½
Read the review Edit this entry  
15
Elvira, Mistress of the Dark

Elvira, Mistress of the Dark

1988
×
★★½
Read the review Edit this entry  
15
The Toxic Avenger

The Toxic Avenger

1984
×
Read the review Edit this entry  
13
Hollow Man

Hollow Man

2000
×
★★
Read the review Edit this entry  
13
The Sacrament

The Sacrament

2013
×
★★½
Read the review Edit this entry  
12
Malignant

Malignant

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
09
Army of the Dead

Army of the Dead

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Hustlers

Hustlers

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Hack-O-Lantern

Hack-O-Lantern

1988
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Two Thousand Maniacs!

Two Thousand Maniacs!

1964
×
★½
Read the review Edit this entry  
07
Catcalls

Catcalls

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Kakurenbo: Hide & Seek

Kakurenbo: Hide & Seek

2005
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
The House That Bled To Death

The House That Bled To Death

1980
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Rude Awakening

Rude Awakening

1980
×
Read the review Edit this entry  
06
The Woman

The Woman

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Sator

Sator

2019
×
★½
Read the review Edit this entry  
05
Relic

Relic

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Wonder Woman 1984

Wonder Woman 1984

2020
×
★★½
Edit this entry  
04
Possession

Possession

1981
×
★★½
Read the review Edit this entry  
03
Under the Skin

Under the Skin

2013
×
Read the review Edit this entry  
03
The Bay

The Bay

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Eerie

Eerie

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Red Eye

Red Eye

2005
×
★★★
Edit this entry  
02
Herself

Herself

2020
×
★★★½
Edit this entry  
02
Becky

Becky

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Dead Silence

Dead Silence

2007
×
★★½
Read the review Edit this entry  
01
Saw VI

Saw VI

2009
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
Monster House

Monster House

2006
×
★★½
Read the review Edit this entry  
01
Slumber Party Massacre II

Slumber Party Massacre II

1987
×
★★
Read the review Edit this entry  
01
Microwave Massacre

Microwave Massacre

1979
×
Read the review Edit this entry  
31
The Amusement Park

The Amusement Park

1975
×
★★½
Read the review Edit this entry  
31
Hungry Wives

Hungry Wives

1972
×
Edit this entry  
29
Candyman

Candyman

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Devil's Doorway

The Devil's Doorway

2018
×
★★
Edit this entry  
29
God's Own Country

God's Own Country

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Oculus

Oculus

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Host

The Host

2006
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Goldfinch

The Goldfinch

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Coraline

Coraline

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Repo! The Genetic Opera

Repo! The Genetic Opera

2008
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
I See You

I See You

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry