Annabelle has logged 413 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
I Lost My Body

I Lost My Body

2019
×
★★★★
Edit this entry  
23
He's Just Not That Into You

He's Just Not That Into You

2009
×
★★★½
Edit this entry  
21
It Chapter Two

It Chapter Two

2019
×
★★★
Edit this entry  
20
Bone Tomahawk

Bone Tomahawk

2015
×
★★★½
Edit this entry  
20
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★★
Edit this entry  
19
Batman: Mask of the Phantasm

Batman: Mask of the Phantasm

1993
×
★★★
Edit this entry  
14
30 Days of Night

30 Days of Night

2007
×
★★
Edit this entry  
14
Creepshow

Creepshow

1982
×
★½
Edit this entry  
14
Pretty in Pink

Pretty in Pink

1986
×
★★½
Edit this entry  
13
Pleasantville

Pleasantville

1998
×
★★★
Edit this entry  
13
Steve Jobs

Steve Jobs

2015
×
★★★½
Edit this entry  
11
Climax

Climax

2018
×
★★★★½
Edit this entry  
11
Wonder Wheel

Wonder Wheel

2017
×
★★
Edit this entry  
11
What Keeps You Alive

What Keeps You Alive

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
10
Booksmart

Booksmart

2019
×
★★★½
Edit this entry  
09
Midsommar

Midsommar

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Aladdin

Aladdin

2019
×
★★
Edit this entry  
05
The Tree

The Tree

2010
×
★★★½
Edit this entry  
04
Dolemite Is My Name

Dolemite Is My Name

2019
×
★★★
Edit this entry  
02
Burning

Burning

2018
×
★★★
Edit this entry  
28
Stranger Than Fiction

Stranger Than Fiction

2006
×
★★★½
Edit this entry  
27
The Devil's Advocate

The Devil's Advocate

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Rules Don't Apply

Rules Don't Apply

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
25
Corpse Bride

Corpse Bride

2005
×
★★★½
Edit this entry  
23
Eighth Grade

Eighth Grade

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Crossroads

Crossroads

2002
×
★★
Edit this entry  
20
I Love You, Man

I Love You, Man

2009
×
★★½
Edit this entry  
18
Paradise Hills

Paradise Hills

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
16
Parasite

Parasite

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Kaboom

Kaboom

2010
×
★½
Read the review Edit this entry  
14
Toy Story 4

Toy Story 4

2019
×
★★
Edit this entry  
10
High Life

High Life

2018
×
★★★½
Edit this entry  
09
The House That Jack Built

The House That Jack Built

2018
×
★★★★
Edit this entry  
03
Mute

Mute

2018
×
★★★
Edit this entry  
02
Pet Sematary

Pet Sematary

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
02
The Dead Don't Die

The Dead Don't Die

2019
×
★★★
Edit this entry  
31
Under the Shadow

Under the Shadow

2016
×
★★½
Edit this entry  
31
Wounds

Wounds

2019
×
★½
Edit this entry  
29
Disobedience

Disobedience

2017
×
★★★★
Edit this entry  
22
A Tale of Two Sisters

A Tale of Two Sisters

2003
×
★★
Read the review Edit this entry  
21
Still Alice

Still Alice

2014
×
★★★★
Edit this entry  
20
Cube

Cube

1997
×
★★★½
Edit this entry  
19
Oblivion

Oblivion

2013
×
★★★
Edit this entry  
18
The Dead Zone

The Dead Zone

1983
×
★★★
Edit this entry  
16
Go Home

Go Home

2018
×
Read the review Edit this entry  
15
In the Tall Grass

In the Tall Grass

2019
×
★★½
Edit this entry  
12
50 First Dates

50 First Dates

2004
×
★★
Edit this entry  
11
It's Kind of a Funny Story

It's Kind of a Funny Story

2010
×
★★½
Read the review Edit this entry  
09
Joker

Joker

2019
×
★★★★★
Edit this entry  
09
Identity

Identity

2003
×
★★★★
Edit this entry