RSS feed for anna
  • Rocketman

    Rocketman

    ★★★

    I feel weird because everyone seems to like this film but I just didn’t??  I don’t know what is missing, maybe it was not real and raw enough for me if that makes sense. The musical numbers felt really weird too and often out of place.

  • Atomic Blonde

    Atomic Blonde

    ★★★★½

    charlize theron kicking ass and kissing girls, this is very telling of what I like about cinema

  • The Wolfman

    The Wolfman

    ★½

    the films I watch for emily blunt

  • Black Mirror: Smithereens

    Black Mirror: Smithereens

    ★★½

    this was soooo boring, andrew scott was great tho

  • Black Mirror: Rachel, Jack and Ashley Too

    Black Mirror: Rachel, Jack and Ashley Too

    ★★★★

    my love for miley as an actress finally returned from war, I feel like back in the old hannah montana days

  • Aladdin

    Aladdin

    ★★★½

    this was so muh fun, finally a good remake

  • Gloria Bell

    Gloria Bell

    ★★½

    the real protagonist in this film: julianne moore’s tits

  • Booksmart

    Booksmart

    ★★★★

    billie lourd as gigi, I would like to thank not only god but jesus

  • Extremely Wicked, Shockingly Evil and Vile

    Extremely Wicked, Shockingly Evil and Vile

    ★★½

    this film had so much potential, the characters could’ve been so much more layered, the script more complex but I feel like I just watched some theater kids act out the documentary

  • Pokémon Detective Pikachu

    Pokémon Detective Pikachu

    ★★★

    ryan reynolds as pikachu = biggest uwu

  • I Am Easy to Find

    I Am Easy to Find

    ★★★★★

    a masterpiece, made me feel so many things in such a short amount of time, will definitely watch again

  • A Quiet Place

    A Quiet Place

    ★★★★★

    the dancing scene. that is all.