Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
21
The Nowhere Inn

The Nowhere Inn

2020
×
★★★★
Edit this entry  
11
Funeral Parade of Roses

Funeral Parade of Roses

1969
×
★★★★★
Edit this entry  
11
Perfect Blue

Perfect Blue

1997
×
★★★★½
Edit this entry  
21
Spiral

Spiral

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Cat Returns

The Cat Returns

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Speed

Speed

1994
×
Read the review Edit this entry  
09
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Ex Machina

Ex Machina

2014
×
★★
Edit this entry  
28
Grey Gardens

Grey Gardens

1975
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
High Fidelity

High Fidelity

2000
×
★★½
Read the review Edit this entry  
17
Chef

Chef

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Spiral

Spiral

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Saved!

Saved!

2004
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Trainwreck

Trainwreck

2015
×
Read the review Edit this entry  
12
Palm Springs

Palm Springs

2020
×
★★½
Edit this entry  
16
Dogfight

Dogfight

1991
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Waitress

Waitress

2007
×
★★★
Edit this entry  
12
Rush: Beyond The Lighted Stage

Rush: Beyond The Lighted Stage

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Decline of Western Civilization

The Decline of Western Civilization

1981
×
★★★½
Edit this entry  
15
Night Shifts

Night Shifts

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
13
Possibly in Michigan

Possibly in Michigan

1983
×
★★★
Edit this entry  
06
Gummo

Gummo

1997
×
★★
Read the review Edit this entry  
04
Kamikaze Girls

Kamikaze Girls

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Welcome to the Dollhouse

Welcome to the Dollhouse

1995
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Frances Ha

Frances Ha

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Gummo

Gummo

1997
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
29
Phantasm

Phantasm

1979
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Halloween

Halloween

1978
×
★★
Read the review Edit this entry  
25
Save the Green Planet!

Save the Green Planet!

2003
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Thank You and Good Night

Thank You and Good Night

1991
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
The Devil and Daniel Johnston

The Devil and Daniel Johnston

2005
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
La Vie en Rose

La Vie en Rose

2007
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Malice in Wonderland

Malice in Wonderland

1982
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Buffalo '66

Buffalo '66

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Brazil

Brazil

1985
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Alice in Wonderland

Alice in Wonderland

1949
×
★★★½
Edit this entry  
25
Enola Holmes

Enola Holmes

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
14
The Babysitter: Killer Queen

The Babysitter: Killer Queen

2020
×
★½
Read the review Edit this entry  
15
Muriel's Wedding

Muriel's Wedding

1994
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Cabinet of Dr. Caligari

The Cabinet of Dr. Caligari

1920
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Good Will Hunting

Good Will Hunting

1997
×
★★½
Read the review Edit this entry  
15
Say Anything...

Say Anything...

1989
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Mermaids

Mermaids

1990
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Hypnotist

The Hypnotist

2001
×
★★½
Edit this entry  
14
Frankenweenie

Frankenweenie

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Marie Antoinette

Marie Antoinette

2006
×
★★★½
Edit this entry  
03
Pumpkin

Pumpkin

2002
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Marie Antoinette

Marie Antoinette

2006
×
★★★½
Edit this entry  
06
Dreams

Dreams

1990
×
★★★½
Read the review Edit this entry