• The Princess Bride

    ★★★

  • Dirty Dancing

  • Evil Dead II

    ★★★★

  • Raising Arizona

    ★★★★½

  • Some Kind of Wonderful

    ★½

  • Little Shop of Horrors

    ★★★

  • She's Gotta Have It

    ★★★★

  • Castle in the Sky

    ★★★½

  • Blue Velvet

    ★★★½

  • Labyrinth

  • Ferris Bueller's Day Off

  • Pretty in Pink

    ★★★★

  • Clue

  • Tampopo

    ★★★★

  • After Hours

  • Desperately Seeking Susan

    ★★★½

  • Brazil

    ★★★

  • The Breakfast Club

  • The Karate Kid

  • Paris, Texas

    ★★★★

  • Sixteen Candles

  • Life Is Flashing Before Your Eyes

  • Valley Girl

  • Videodrome

    ★★★

  • Possibly in Michigan

    ★★★

  • Tootsie

    ★★½

  • Malice in Wonderland

    ★★★★★

  • Poltergeist

    ★★★★

  • Starstruck

    ★★★★

  • The Evil Dead

    ★★★★

  • The Decline of Western Civilization

    ★★★½

  • Nine to Five

  • D.O.A.

    ★★★★★

  • The Shining

    ★★★★

  • Phantasm

    ★★★½

  • Asparagus

    ★★★★½

  • Halloween

    ★★½

  • Grease

  • Saturday Night Fever

    ★½

  • House

    ★★★★★

  • Eraserhead

    ★★

  • Rocky

    ★★★½

  • Carrie

    ★★★★★

  • Fantasy

  • Barry Lyndon

  • Grey Gardens

    ★★★★½

  • The Rocky Horror Picture Show

    ★★★★½

  • The Wicker Man

    ★★★½

  • Jesus Christ Superstar

    ★★½

  • Belladonna of Sadness

    ★★★★½

  • Fantastic Planet

    ★★★★½

  • Harold and Maude

    ★★★★½

  • A Clockwork Orange

    ★★★★½

  • Donkey Skin

    ★★★★½

  • Valerie and Her Week of Wonders

    ★★★★

  • Funeral Parade of Roses

    ★★★★★

  • The Alphabet

    ★★★

  • Black Panthers

    ★★★★★

  • Rosemary's Baby

    ★★★★½

  • Romeo and Juliet

    ★★½

  • Weekend

    ★★½

  • Belle de Jour

    ★★★

  • The Young Girls of Rochefort

    ★★★½

  • Uncle Yanco

    ★★★★★

  • Daisies

    ★★★★½

  • Masculin Féminin

    ★★½

  • The Umbrellas of Cherbourg

    ★★★★★

  • Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb

    ★★★

  • The Birds

    ★★★

  • Cléo from 5 to 7

    ★★★★

  • Psycho

    ★★★½

  • Tokyo Story

    ★★★★