• The Nowhere Inn

    ★★★★

  • Waitress

    ★★½

  • Belle de Jour

    ★★★

  • Perfect Blue

    ★★★★½

  • The Alphabet

    ★★★

  • What We Do in the Shadows

    ★★★★

  • It Had to Be You

    ★½

  • The Darjeeling Limited

    ★★★½

  • Bottle Rocket

    ★★½

  • The Cat Returns

    ★★★★

  • Howl's Moving Castle

    ★★★★

  • My Neighbor Totoro

    ★★★

  • The Big Sick

    ★★

  • Period. End of Sentence.

    ★★★★

  • Speed

    ★½

  • Marriage Story

    ★★★★

  • Rocky

    ★★★½

  • Ex Machina

    ★★