Sort by

anna kendrick lamar has logged 337 entries for films during 2014.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Star Trek Into Darkness

Star Trek Into Darkness

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Jackie Brown

Jackie Brown

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Top Five

Top Five

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Vulgar

Vulgar

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Interview

The Interview

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Bank Dick

The Bank Dick

1940
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
White Christmas

White Christmas

1954
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
Good Burger

Good Burger

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Dracula: Dead and Loving It

Dracula: Dead and Loving It

1995
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Black Christmas

Black Christmas

1974
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Trip to Italy

The Trip to Italy

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Tusk

Tusk

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Babadook

The Babadook

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Team America: World Police

Team America: World Police

2004
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Santa and the Ice Cream Bunny

Santa and the Ice Cream Bunny

1972
×
½
Read the review Edit this entry  
19
Men, Women & Children

Men, Women & Children

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Hobbit: The Battle of the Five Armies

The Hobbit: The Battle of the Five Armies

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Theory of Everything

The Theory of Everything

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Neighbors

Neighbors

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Saving Private Ryan

Saving Private Ryan

1998
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Video Games: The Movie

Video Games: The Movie

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
The Master

The Master

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
One Flew Over the Cuckoo's Nest

One Flew Over the Cuckoo's Nest

1975
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Horrible Bosses 2

Horrible Bosses 2

2014
×
★★½
Read the review Edit this entry  
04
The Skeleton Twins

The Skeleton Twins

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Whiplash

Whiplash

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Planes, Trains and Automobiles

Planes, Trains and Automobiles

1987
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Who's Afraid of Vagina Wolf?

Who's Afraid of Vagina Wolf?

2013
×
★★
Read the review Edit this entry  
28
Mr. Turner

Mr. Turner

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Love and Death

Love and Death

1975
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Bears

Bears

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Babadook

The Babadook

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Starred Up

Starred Up

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Stuck in Love

Stuck in Love

2012
×
★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Hunger Games: Mockingjay - Part 1

The Hunger Games: Mockingjay - Part 1

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
You Will Meet a Tall Dark Stranger

You Will Meet a Tall Dark Stranger

2010
×
★★½
Read the review Edit this entry  
23
Magic in the Moonlight

Magic in the Moonlight

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Monty Python and the Holy Grail

Monty Python and the Holy Grail

1975
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
St. Vincent

St. Vincent

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Guest

The Guest

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Frozen

Frozen

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Dumb and Dumber To

Dumb and Dumber To

2014
×
★★
Read the review Edit this entry  
11
Big Hero 6

Big Hero 6

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Joe

Joe

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Contact

Contact

1997
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Gone Girl

Gone Girl

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Interstellar

Interstellar

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Million Dollar Arm

Million Dollar Arm

2014
×
★★
Read the review Edit this entry  
04
The Double

The Double

2013
×
★★½
Read the review Edit this entry  
03
Cold in July

Cold in July

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry