anna. has logged 111 entries for films during 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
Ant-Man

Ant-Man

2015
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
28
Bend It Like Beckham

Bend It Like Beckham

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Divergent

Divergent

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Handsome Devil

Handsome Devil

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Princess and the Frog

The Princess and the Frog

2009
×
★★★★½
Edit this entry  
25
The Box Of Delights

The Box Of Delights

1984
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Great Escape

The Great Escape

1963
×
★★★½
Edit this entry  
25
The Gruffalo's Child

The Gruffalo's Child

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
The NeverEnding Story

The NeverEnding Story

1984
×
★★★½
Edit this entry  
23
What We Do in the Shadows

What We Do in the Shadows

2014
×
★★★★
Edit this entry  
22
Mamma Mia!

Mamma Mia!

2008
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Macbeth

Macbeth

2010
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Guest from the Future

Guest from the Future

1984
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Ralph Breaks the Internet

Ralph Breaks the Internet

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Tell No One

Tell No One

2006
×
★★★★½
Edit this entry  
30
The IT Crowd: The Internet is Coming

The IT Crowd: The Internet is Coming

2013
×
★★★½
Edit this entry  
25
Ant-Man and the Wasp

Ant-Man and the Wasp

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
But I'm a Cheerleader

But I'm a Cheerleader

1999
×
★★★★
Edit this entry  
17
Romeo + Juliet

Romeo + Juliet

1996
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
10
Bohemian Rhapsody

Bohemian Rhapsody

2018
×
★★★★½
Edit this entry  
03
Teen Titans Go! To the Movies

Teen Titans Go! To the Movies

2018
×
★★★½
Edit this entry  
27
Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 2

Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 2

2011
×
★★★
Edit this entry  
22
Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 1

Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 1

2010
×
★★★★
Edit this entry  
13
The Bisexual

The Bisexual

2018
×
★★★★½
Edit this entry  
13
Harry Potter and the Half-Blood Prince

Harry Potter and the Half-Blood Prince

2009
×
★★★½
Edit this entry  
06
Harry Potter and the Order of the Phoenix

Harry Potter and the Order of the Phoenix

2007
×
★★★★
Edit this entry  
29
Harry Potter and the Goblet of Fire

Harry Potter and the Goblet of Fire

2005
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Harry Potter and the Goblet of Fire

Harry Potter and the Goblet of Fire

2005
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Back to the Future Part II

Back to the Future Part II

1989
×
★★★★
Edit this entry  
22
Harry Potter and the Prisoner of Azkaban

Harry Potter and the Prisoner of Azkaban

2004
×
★★★★
Edit this entry  
15
Harry Potter and the Chamber of Secrets

Harry Potter and the Chamber of Secrets

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Harry Potter and the Philosopher's Stone

Harry Potter and the Philosopher's Stone

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Florida Project

The Florida Project

2017
×
★★★★★
Edit this entry  
01
The Grand Budapest Hotel

The Grand Budapest Hotel

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Love, Simon

Love, Simon

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
To All the Boys I've Loved Before

To All the Boys I've Loved Before

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Descendants

Descendants

2015
×
★★½
Read the review Edit this entry  
18
The Perks of Being a Wallflower

The Perks of Being a Wallflower

2012
×
★★★★
Edit this entry  
06
Zoo

Zoo

2017
×
★★★½
Edit this entry  
05
Fantastic Mr. Fox

Fantastic Mr. Fox

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Avengers: Infinity War

Avengers: Infinity War

2018
×
Read prior review Edit this entry  
29
Hidden Figures

Hidden Figures

2016
×
★★★★★
Edit this entry  
26
Incredibles 2

Incredibles 2

2018
×
★★★★
Edit this entry  
23
Black Panther

Black Panther

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Greatest Showman

The Greatest Showman

2017
×
★★½
Edit this entry  
15
Fantastic Mr. Fox

Fantastic Mr. Fox

2009
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
14
Ant-Man

Ant-Man

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Dirty Computer

Dirty Computer

2018
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
07
High School Musical

High School Musical

2006
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Points of Origin

Points of Origin

2014
×
★★★★
Edit this entry