Sort by

Anna has logged 34 entries for films during January 2022.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Scream

Scream

2022
×
★★
Read the review Edit this entry  
30
Snake Eyes

Snake Eyes

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Can You Ever Forgive Me?

Can You Ever Forgive Me?

2018
×
★★★★
Edit this entry  
28
Dial M for Murder

Dial M for Murder

1954
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Escape Room: Tournament of Champions

Escape Room: Tournament of Champions

2021
×
★★½
Edit this entry  
27
Revenge

Revenge

1990
×
★★½
Edit this entry  
26
Escape Room

Escape Room

2019
×
★★★
Edit this entry  
25
Superhost

Superhost

2021
×
★★
Edit this entry  
23
Your Vice Is a Locked Room and Only I Have the Key

Your Vice Is a Locked Room and Only I Have the Key

1972
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Savages

The Savages

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Profile

Profile

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
21
Family Plot

Family Plot

1976
×
★★★
Edit this entry  
20
What Happened Was...

What Happened Was...

1994
×
★★★★
Edit this entry  
19
The Trouble with Harry

The Trouble with Harry

1955
×
★★★
Edit this entry  
18
North by Northwest

North by Northwest

1959
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Jupiter Ascending

Jupiter Ascending

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Bling Ring

The Bling Ring

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Vertigo

Vertigo

1958
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Rope

Rope

1948
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Rear Window

Rear Window

1954
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
15
Shadow of a Doubt

Shadow of a Doubt

1943
×
★★★★
Edit this entry  
14
The Lost Daughter

The Lost Daughter

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Presumed Innocent

Presumed Innocent

1990
×
★★★
Edit this entry  
12
The Worst Person in the World

The Worst Person in the World

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Rear Window

Rear Window

1954
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Birthday Girl

Birthday Girl

2001
×
★★★
Edit this entry  
06
Phantom Thread

Phantom Thread

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Lifeboat

Lifeboat

1944
×
★★★★
Edit this entry  
04
Bride of Chucky

Bride of Chucky

1998
×
★★★
Edit this entry  
03
The Tragedy of Macbeth

The Tragedy of Macbeth

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Red Rocket

Red Rocket

2021
×
★★★
Edit this entry  
02
Frenzy

Frenzy

1972
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Sabotage

Sabotage

1936
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
One Way Passage

One Way Passage

1932
×
★★★★★
Read the review Edit this entry