Azalea has logged 76 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
Onward

Onward

2020
×
★½
Read the review Edit this entry  
29
Cars

Cars

2006
×
★★½
Read the review Edit this entry  
29
Death to 2020

Death to 2020

2020
×
Edit this entry  
28
Ratatouille

Ratatouille

2007
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Soul

Soul

2020
×
★★★★½
Edit this entry  
25
Moana

Moana

2016
×
★★★★
Edit this entry  
18
Sound of Metal

Sound of Metal

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Amazing Grace

Amazing Grace

2018
×
★★★★
Edit this entry  
15
To the Stars

To the Stars

2019
×
Edit this entry  
14
And Then We Danced

And Then We Danced

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
The Squid and the Whale

The Squid and the Whale

2005
×
Edit this entry  
11
The Prom

The Prom

2020
×
½
Read the review Edit this entry  
04
My Neighbor Totoro

My Neighbor Totoro

1988
×
★★★★★
Edit this entry  
01
Miss Representation

Miss Representation

2011
×
Read the review Edit this entry  
27
Yes, God, Yes

Yes, God, Yes

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Happiest Season

Happiest Season

2020
×
½
Read the review Edit this entry  
10
WITH: A Documentary and Concert Film About Sylvan Esso

WITH: A Documentary and Concert Film About Sylvan Esso

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
On Golden Pond

On Golden Pond

1981
×
★★★
Edit this entry  
25
Ben Platt: Live from Radio City Music Hall

Ben Platt: Live from Radio City Music Hall

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Dick Johnson Is Dead

Dick Johnson Is Dead

2020
×
★★★★
Edit this entry  
02
Trixie Mattel: Moving Parts

Trixie Mattel: Moving Parts

2019
×
★★★
Edit this entry  
10
The Death and Life of Marsha P. Johnson

The Death and Life of Marsha P. Johnson

2017
×
½
Read the review Edit this entry  
01
Les Misérables

Les Misérables

2012
×
★★★★
Edit this entry  
27
20th Century Women

20th Century Women

2016
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
25
Song of the Sea

Song of the Sea

2014
×
★★★★★
Edit this entry  
22
Ben Platt: Live from Radio City Music Hall

Ben Platt: Live from Radio City Music Hall

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Lady Bird

Lady Bird

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Faces Places

Faces Places

2017
×
★★★★
Edit this entry  
03
A Secret Love

A Secret Love

2020
×
★★★
Edit this entry  
02
Frances Ha

Frances Ha

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Normal People

Normal People

2020
×
★★★★
Edit this entry  
29
The Taming of the Shrew

The Taming of the Shrew

1967
×
Edit this entry  
27
Up

Up

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
XXY

XXY

2007
×
★★
Edit this entry  
26
Honey Boy

Honey Boy

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Man with a Movie Camera

Man with a Movie Camera

1929
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Mulan

Mulan

1998
×
★★★★★
Edit this entry  
25
Harry Potter and the Chamber of Secrets

Harry Potter and the Chamber of Secrets

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
God's Own Country

God's Own Country

2017
×
★★★
Edit this entry  
20
Finding Nemo

Finding Nemo

2003
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Monsters, Inc.

Monsters, Inc.

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Harry Potter and the Philosopher's Stone

Harry Potter and the Philosopher's Stone

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Portrait of a Lady on Fire

Portrait of a Lady on Fire

2019
×
★★★★★
Edit this entry  
16
Othello

Othello

1995
×
Edit this entry  
10
Tiger King: Murder, Mayhem and Madness

Tiger King: Murder, Mayhem and Madness

2020
×
★½
Read the review Edit this entry  
07
The Incredibly True Adventure of Two Girls in Love

The Incredibly True Adventure of Two Girls in Love

1995
×
★★½
Read the review Edit this entry  
05
Juno

Juno

2007
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★
Edit this entry  
30
Cléo from 5 to 7

Cléo from 5 to 7

1962
×
★★★½
Edit this entry  
25
Scott Pilgrim vs. the World

Scott Pilgrim vs. the World

2010
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry