Letterboxd — Your life in film

Forgotten password?

×
Azalea

Azalea

  • Activity
  • Activity
  • Films
  • Diary
  • Reviews
  • Watchlist
  • Lists
  • Likes
  • Tags
  • Network
  • Gift Pro
  • RSS feed for Azalea
  • Watched
  • Diary
  • Reviews
  • Ratings
  • Remove filters
  • Account Filters
    • Show watched films
    • Hide watched films
    • Show liked films
    • Hide liked films
    • Show rated films
    • Hide rated films
    • Show logged films
    • Hide logged films
    • Show reviewed films
    • Hide reviewed films
    • Show films in watchlist
    • Hide films in watchlist
    • Show films you own
    • Hide films you own
  • Content Filters
    • Show short films
    • Hide short films
    • Show TV shows
    • Hide TV shows
    • Hide documentaries
    • Hide unreleased titles
    • Show obscure films
    • Hide obscure films
    • Show Nanocrowd films
    • Hide Nanocrowd films
Sort by
  • When Reviewed
  • Review Activity
  • Review Count
  • Film Name
  • Release Date
    • Newest First
    • Earliest First
  • Your Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • Azalea’s Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • Your Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • Average Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • Film Length
    • Shortest First
    • Longest First
  • Film Popularity
  • All time
  • 2021
  • 2020
  • 2019
  • 2018
  • All ratings
  • ★★★★★
  • ★★★★½
  • ★★★★
  • ★★★½
  • ★★★
  • ★★½
  • ★★
  • ★½
  • ★
  • ½
  • No rating
  • Love, Simon

    Love, Simon 2018

    ★ Watched by Azalea 03 Jan 2021

    this is supremely fucked up.

    so. much. gaslighting
    quick and easy resolution

  • Onward

    Onward 2020

    ★½ Watched by Azalea 29 Dec 2020

    I never had a dad but I always had you

  • Cars

    Cars 2006

    ★★½ Watched by Azalea 29 Dec 2020

    Goddamn Owen Wilson

  • Ratatouille

    Ratatouille 2007

    ★★★ Watched by Azalea 28 Dec 2020

    you can't change nature
    change is nature, dad

  • Sound of Metal

    Sound of Metal 2019

    ★★★★★ Watched by Azalea 18 Dec 2020

    I want you to keep writing continuously without stopping until you feel like you can ... sit again.

    Haven't felt this moved since I saw portrait in theaters. Had me crying into my pillow. Maybe I'll fully grasp my love for this later but for now... holy shit

  • And Then We Danced

    And Then We Danced 2019

    ★★★★½ Watched by Azalea 14 Dec 2020

    oh damn. the one shot at the party 🥺

  • The Prom

    The Prom 2020

    ½ Watched by Azalea 11 Dec 2020

    where's the flava?

  • Miss Representation

    Miss Representation 2011

    ★ Watched by Azalea 01 Dec 2020

    this is dangerous business

    so fucking monotone I can't

  • Yes, God, Yes

    Yes, God, Yes 2019

    ★★★½ Watched by Azalea 27 Nov 2020

    THE RELIGIOUS TRAUMA WAS TOO REAL

  • Happiest Season

    Happiest Season 2020

    ½ Watched by Azalea 26 Nov 2020

    I feel like there was so much potential here exploring the emotional aspects behind the coming out experience. It frustrated me to see that so simplified and light in the third act. The shit that happened to ALL parties was traumatic and they didn't give the characters enough time to process. Even allowing the audience to sit with the emotion by extending a few frames to carry more weight would do.

    Aubry Plaza is an icon and Dan Levy pretending to be heterosexual was beautiful and had me cackling!

  • WITH: A Documentary and Concert Film About Sylvan Esso

    WITH: A Documentary and Concert Film About Sylvan Esso 2020

    ★★★★ Watched by Azalea 10 Nov 2020

    oh fuuuck yeah
    made me cry because of immense nostalgia for live shows. all I want to do is dance with strangers and make a new best friend for an hour

  • Ben Platt: Live from Radio City Music Hall

    Ben Platt: Live from Radio City Music Hall 2020

    ★★★★★ Rewatched by Azalea 25 Oct 2020

    this fills me with such a warm feelings 🍂☕

Newer
Older
  • 1
  • 2
  • 3
  • …
  • 8

Review Tags

11
  • corona
  • w/ marley
  • five stars for nostolgia
  • w/ eli
  • w/ john
  • eg. netflix
  • w/ aidan
  • couldn't finish
  • daddy issues
  • fuck surprise kisses
  • w/ adam and madeline
  • About
  • News
  • Pro
  • Apps
  • Podcast
  • Year in Review
  • Gift Guide
  • Help
  • Terms
  • API
  • Contact
Twitter
Facebook
Instagram
YouTube
TikTok

© Letterboxd Limited. Made by fans in Aotearoa. Film data from TMDb. Mobile site.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google privacy policy and terms of service apply.

Upgrade to remove ads

Letterboxd is an independent service created by a small team, and we rely mostly on the support of our members to maintain our site and apps. Please consider upgrading to a Pro account—for less than a couple bucks a month, you’ll get cool additional features like all-time and annual stats pages (example), the ability to select (and filter by) your favorite streaming services, and no ads!

Tell me about Pro