Sort by

anne_f_ has logged 1,078 entries for films during 2013.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
711 Ocean Drive

711 Ocean Drive

1950
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Possessed

Possessed

1947
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Scandal Sheet

Scandal Sheet

1952
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Wind Will Carry Us

The Wind Will Carry Us

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Man Bites Dog

Man Bites Dog

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Rogue Cop

Rogue Cop

1954
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Bound

Bound

1996
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Once Were Warriors

Once Were Warriors

1994
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Safe

Safe

1995
×
Read the review Edit this entry  
28
True Lies

True Lies

1994
×
★★
Read the review Edit this entry  
28
Farewell My Concubine

Farewell My Concubine

1993
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Diamond Arm

The Diamond Arm

1968
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Archangel

Archangel

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Shaun of the Dead

Shaun of the Dead

2004
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Grifters

The Grifters

1990
×
Read the review Edit this entry  
24
My Favorite Year

My Favorite Year

1982
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Captain Blood

Captain Blood

1935
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Devil-Doll

The Devil-Doll

1936
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Dead End

Dead End

1937
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Blood Feast

Blood Feast

1963
×
Read the review Edit this entry  
23
Advise & Consent

Advise & Consent

1962
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Nostalgia

Nostalgia

1983
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Missouri Breaks

The Missouri Breaks

1976
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Boys Town

Boys Town

1938
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Code Unknown

Code Unknown

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Women

The Women

1939
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
Pride and Prejudice

Pride and Prejudice

1940
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
When a Woman Ascends the Stairs

When a Woman Ascends the Stairs

1960
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Places in the Heart

Places in the Heart

1984
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Human Condition III: A Soldier's Prayer

The Human Condition III: A Soldier's Prayer

1961
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Holy Mountain

The Holy Mountain

1973
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Killers

The Killers

1964
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Wise Blood

Wise Blood

1979
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Goodbye Girl

The Goodbye Girl

1977
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
A Married Couple

A Married Couple

1969
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Warrendale

Warrendale

1967
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Seconds

Seconds

1966
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Green Lantern

Green Lantern

2011
×
★½
Read the review Edit this entry  
18
The Outsiders

The Outsiders

1983
×
★½
Read the review Edit this entry  
18
The White Sheik

The White Sheik

1952
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Wake in Fright

Wake in Fright

1971
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
The Pirate

The Pirate

1948
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Seventh Victim

The Seventh Victim

1943
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Guys and Dolls

Guys and Dolls

1955
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Rodan

Rodan

1956
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Roadblock

Roadblock

1951
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Ride the Pink Horse

Ride the Pink Horse

1947
×
★★★½
Edit this entry  
16
Robot Monster

Robot Monster

1953
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Private Hell 36

Private Hell 36

1954
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Plunder Road

Plunder Road

1957
×
★★★½
Read the review Edit this entry