Anne-Julie has logged 219 entries for films during 2014.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Palo Alto

Palo Alto

2013
×
★★★★
Edit this entry  
28
Harry Potter and the Prisoner of Azkaban

Harry Potter and the Prisoner of Azkaban

2004
×
★★★★½
Edit this entry  
28
Gainsbourg: A Heroic Life

Gainsbourg: A Heroic Life

2010
×
★★★½
Edit this entry  
27
The Child

The Child

2005
×
★★★★½
Edit this entry  
27
Far Side of the Moon

Far Side of the Moon

2003
×
★★★
Edit this entry  
25
Only Lovers Left Alive

Only Lovers Left Alive

2013
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
23
Wild

Wild

2014
×
★★★½
Edit this entry  
20
GoodFellas

GoodFellas

1990
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
19
Foxcatcher

Foxcatcher

2014
×
★★★★
Edit this entry  
19
Nowhere Boy

Nowhere Boy

2009
×
★★½
Edit this entry  
18
Kick-Ass

Kick-Ass

2010
×
★★★½
Edit this entry  
18
Ida

Ida

2013
×
★★★★
Edit this entry  
17
Looking for Eric

Looking for Eric

2009
×
★★★
Edit this entry  
16
Apocalypse Now

Apocalypse Now

1979
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
A Prophet

A Prophet

2009
×
★★★½
Edit this entry  
10
Trainspotting

Trainspotting

1996
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
09
Starred Up

Starred Up

2013
×
★★★★
Edit this entry  
04
Whiplash

Whiplash

2014
×
★★★★
Edit this entry  
03
Filth

Filth

2013
×
★★★½
Edit this entry  
02
The Passing

The Passing

1992
×
Edit this entry  
02
The Perks of Being a Wallflower

The Perks of Being a Wallflower

2012
×
★★★★
Edit this entry  
27
The Theory of Everything

The Theory of Everything

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
In the Mood for Love

In the Mood for Love

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Contempt

Contempt

1963
×
★★★½
Edit this entry  
23
L'Oeuvre des Jours

L'Oeuvre des Jours

2014
×
Edit this entry  
22
Polytechnique

Polytechnique

2009
×
★★★★
Edit this entry  
22
The Confessional

The Confessional

1995
×
★★★½
Edit this entry  
21
Red Desert

Red Desert

1964
×
★★★★
Edit this entry  
20
L'Âge d'Or

L'Âge d'Or

1930
×
Edit this entry  
19
Not Cool

Not Cool

2014
×
Edit this entry  
18
Interstellar

Interstellar

2014
×
★★½
Edit this entry  
18
Gerry

Gerry

2002
×
★★★★
Edit this entry  
16
The Curious Case of Benjamin Button

The Curious Case of Benjamin Button

2008
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Raising Arizona

Raising Arizona

1987
×
★★★
Edit this entry  
13
Vivre Sa Vie

Vivre Sa Vie

1962
×
★★★★
Edit this entry  
11
Stand by Me

Stand by Me

1986
×
★★★★½
Edit this entry  
10
Saw

Saw

2004
×
★★
Edit this entry  
08
Saint Laurent

Saint Laurent

2014
×
★★★½
Edit this entry  
02
Fight for Your Right Revisited

Fight for Your Right Revisited

2011
×
★★★★
Edit this entry  
01
A Woman Is a Woman

A Woman Is a Woman

1961
×
★★★★
Edit this entry  
31
Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)

Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)

2014
×
★★★★½
Edit this entry  
31
Nightcrawler

Nightcrawler

2014
×
★★★½
Edit this entry  
28
There Will Be Blood

There Will Be Blood

2007
×
★★★★½
Edit this entry  
27
Taste of Cherry

Taste of Cherry

1997
×
★★★★
Edit this entry  
26
Fury

Fury

2014
×
★½
Read the review Edit this entry  
23
Hearts of Darkness: A Filmmaker's Apocalypse

Hearts of Darkness: A Filmmaker's Apocalypse

1991
×
★★★½
Edit this entry  
22
Buffalo '66

Buffalo '66

1998
×
★★★★½
Edit this entry  
21
Sunrise: A Song of Two Humans

Sunrise: A Song of Two Humans

1927
×
★★★★
Edit this entry  
21
Anchorman: The Legend of Ron Burgundy

Anchorman: The Legend of Ron Burgundy

2004
×
★★
Read the review Edit this entry  
18
Napoleon Dynamite

Napoleon Dynamite

2004
×
★★★
Edit this entry