Anne-Julie has logged 30 entries for films during January 2014.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Chungking Express

Chungking Express

1994
×
★★★½
Edit this entry  
30
Rashomon

Rashomon

1950
×
★★★★½
Edit this entry  
29
How They Get There

How They Get There

1997
×
★★★½
Edit this entry  
28
Mala Noche

Mala Noche

1986
×
★★★
Edit this entry  
27
Hunger

Hunger

2008
×
★★★★½
Edit this entry  
26
Reality Bites

Reality Bites

1994
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Sunset Boulevard

Sunset Boulevard

1950
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Delicatessen

Delicatessen

1991
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Fly

The Fly

1986
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
A Single Man

A Single Man

2009
×
★★★½
Edit this entry  
20
Un Chien Andalou

Un Chien Andalou

1929
×
★★★★½
Edit this entry  
20
The Beautiful Person

The Beautiful Person

2008
×
★★★
Edit this entry  
20
Le party

Le party

1990
×
★★½
Edit this entry  
19
The Decline of the American Empire

The Decline of the American Empire

1986
×
★★★★
Edit this entry  
18
The Mission

The Mission

1986
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Eyes Wide Shut

Eyes Wide Shut

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
I'm Here

I'm Here

2010
×
★★★
Edit this entry  
16
Maelström

Maelström

2000
×
★★★
Edit this entry  
15
The Well Digger's Daughter

The Well Digger's Daughter

2011
×
★★½
Edit this entry  
14
Her

Her

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Almost Famous

Almost Famous

2000
×
★★★★
Edit this entry  
10
O Brother, Where Art Thou?

O Brother, Where Art Thou?

2000
×
★★★★
Edit this entry  
09
Where the Wild Things Are

Where the Wild Things Are

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
GoodFellas

GoodFellas

1990
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Inside Llewyn Davis

Inside Llewyn Davis

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
99 francs

99 francs

2007
×
★★★½
Edit this entry  
03
To Kill a Mockingbird

To Kill a Mockingbird

1962
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Before Midnight

Before Midnight

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Wolf of Wall Street

The Wolf of Wall Street

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Room 237

Room 237

2012
×
★★½
Read the review Edit this entry