Anneka has logged 211 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
If Beale Street Could Talk

If Beale Street Could Talk

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Shrek 2

Shrek 2

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
When Harry Met Sally...

When Harry Met Sally...

1989
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Titanic

Titanic

1997
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Eighth Grade

Eighth Grade

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Mary Poppins Returns

Mary Poppins Returns

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
24
Fighting with My Family

Fighting with My Family

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Beauty and the Beast

Beauty and the Beast

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Muppet Christmas Carol

The Muppet Christmas Carol

1992
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Love Actually

Love Actually

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Star Wars: The Force Awakens

Star Wars: The Force Awakens

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Return of the Jedi

Return of the Jedi

1983
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Little Women

Little Women

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Empire Strikes Back

The Empire Strikes Back

1980
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Star Wars

Star Wars

1977
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Destination Wedding

Destination Wedding

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
In the Loop

In the Loop

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Rogue One: A Star Wars Story

Rogue One: A Star Wars Story

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Jumanji: The Next Level

Jumanji: The Next Level

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
09
Oliver & Company

Oliver & Company

1988
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Last Christmas

Last Christmas

2019
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
04
A Christmas Prince: The Royal Wedding

A Christmas Prince: The Royal Wedding

2018
×
Read the review Edit this entry  
03
A Christmas Prince

A Christmas Prince

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
02
Home Alone

Home Alone

1990
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
How the Grinch Stole Christmas

How the Grinch Stole Christmas

2000
×
★★½
Read the review Edit this entry  
29
Frozen II

Frozen II

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Brittany Runs a Marathon

Brittany Runs a Marathon

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Charlie's Angels

Charlie's Angels

2000
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Man Who Killed Don Quixote

The Man Who Killed Don Quixote

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Frozen

Frozen

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Last Christmas

Last Christmas

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Lady and the Tramp II: Scamp's Adventure

Lady and the Tramp II: Scamp's Adventure

2001
×
★★
Read the review Edit this entry  
13
Lady and the Tramp

Lady and the Tramp

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
sex, lies, and videotape

sex, lies, and videotape

1989
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Spy Kids

Spy Kids

2001
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Margot at the Wedding

Margot at the Wedding

2007
×
★★½
Read the review Edit this entry  
08
Kramer vs. Kramer

Kramer vs. Kramer

1979
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
The Dead Don't Die

The Dead Don't Die

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
31
The Nightmare Before Christmas

The Nightmare Before Christmas

1993
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
What We Do in the Shadows

What We Do in the Shadows

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Sleepy Hollow

Sleepy Hollow

1999
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
A Cinderella Story

A Cinderella Story

2004
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Booksmart

Booksmart

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Joker

Joker

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Zombieland: Double Tap

Zombieland: Double Tap

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
19
Down with Love

Down with Love

2003
×
★★½
Edit this entry