Sort by

Annie has logged 250 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
26
A Silent Voice

A Silent Voice

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Rudolph the Red-Nosed Reindeer

Rudolph the Red-Nosed Reindeer

1964
×
Edit this entry  
23
The Year Without a Santa Claus

The Year Without a Santa Claus

1974
×
★★★★
Edit this entry  
19
Dou kyu sei – Classmates

Dou kyu sei – Classmates

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Polar Express

The Polar Express

2004
×
Read the review Edit this entry  
09
Cowboy Bebop

Cowboy Bebop

1998
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Happiest Season

Happiest Season

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Folklore: The Long Pond Studio Sessions

Folklore: The Long Pond Studio Sessions

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Yuri!!! on Ice

Yuri!!! on Ice

2016
×
★★★★★
Edit this entry  
22
My Hero Academia: Two Heroes

My Hero Academia: Two Heroes

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Banana Fish

Banana Fish

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Howl's Moving Castle

Howl's Moving Castle

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Dou kyu sei – Classmates

Dou kyu sei – Classmates

2016
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
04
Coco

Coco

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Dou kyu sei – Classmates

Dou kyu sei – Classmates

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
The Nightmare Before Christmas

The Nightmare Before Christmas

1993
×
Edit this entry  
29
Howl's Moving Castle

Howl's Moving Castle

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Spirited Away

Spirited Away

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Rascal Does Not Dream of Bunny Girl Senpai

Rascal Does Not Dream of Bunny Girl Senpai

2018
×
★★★★
Edit this entry  
23
Cars

Cars

2006
×
★★½
Edit this entry  
18
Hunt for the Wilderpeople

Hunt for the Wilderpeople

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
A Silent Voice

A Silent Voice

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Bo Burnham: Make Happy

Bo Burnham: Make Happy

2016
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
08
Night at the Museum

Night at the Museum

2006
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Princess Mononoke

Princess Mononoke

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Twilight Saga: New Moon

The Twilight Saga: New Moon

2009
×
★★
Read the review Edit this entry  
03
Twilight

Twilight

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
La La Land

La La Land

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Howl's Moving Castle

Howl's Moving Castle

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Given

Given

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Given

Given

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Steven Universe Future

Steven Universe Future

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Steven Universe: The Movie

Steven Universe: The Movie

2019
×
★★★★
Edit this entry  
10
The Addams Family

The Addams Family

1991
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
I'm Thinking of Ending Things

I'm Thinking of Ending Things

2020
×
Read the review Edit this entry  
07
Camp Rock 2: The Final Jam

Camp Rock 2: The Final Jam

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
A Ghost Story

A Ghost Story

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
The Princess and the Frog

The Princess and the Frog

2009
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
01
Corpse Bride

Corpse Bride

2005
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Twitches

Twitches

2005
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Kingdom of Dreams and Madness

The Kingdom of Dreams and Madness

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Twilight Saga: Breaking Dawn - Part 2

The Twilight Saga: Breaking Dawn - Part 2

2012
×
★★
Read the review Edit this entry  
29
The Twilight Saga: Breaking Dawn - Part 1

The Twilight Saga: Breaking Dawn - Part 1

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Twilight Saga: Eclipse

The Twilight Saga: Eclipse

2010
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Phineas and Ferb: The Movie: Candace Against the Universe

Phineas and Ferb: The Movie: Candace Against the Universe

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Twilight Saga: New Moon

The Twilight Saga: New Moon

2009
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Twilight

Twilight

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Clue

Clue

1985
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Runaways

The Runaways

2010
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Us and Them

Us and Them

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry