annie has logged 236 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Being the Ricardos

Being the Ricardos

2021
×
Read the review Edit this entry  
29
Licorice Pizza

Licorice Pizza

2021
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
29
Red Rocket

Red Rocket

2021
×
★★★½
Edit this entry  
27
Summer of Soul (...or, When the Revolution Could Not Be Televised)

Summer of Soul (...or, When the Revolution Could Not Be Televised)

2021
×
★★★★
Edit this entry  
25
Pride & Prejudice

Pride & Prejudice

2005
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Kate Bush: Christmas TV Special

Kate Bush: Christmas TV Special

1979
×
Read the review Edit this entry  
25
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Queenpins

Queenpins

2021
×
Read the review Edit this entry  
23
Limbo

Limbo

2020
×
★★★★
Edit this entry  
23
Together Together

Together Together

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Power of the Dog

The Power of the Dog

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Matrix Resurrections

The Matrix Resurrections

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
No Sudden Move

No Sudden Move

2021
×
★★
Edit this entry  
21
Passing

Passing

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Game Night

Game Night

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
My Reputation

My Reputation

1946
×
★★½
Read the review Edit this entry  
14
Twenty Something

Twenty Something

2021
×
Edit this entry  
13
Operation Christmas Drop

Operation Christmas Drop

2020
×
½
Read the review Edit this entry  
12
Holiday in the Wild

Holiday in the Wild

2019
×
Read the review Edit this entry  
12
The Holiday Calendar

The Holiday Calendar

2018
×
★★
Edit this entry  
12
The Knight Before Christmas

The Knight Before Christmas

2019
×
★½
Read the review Edit this entry  
12
Christmas Inheritance

Christmas Inheritance

2017
×
Read the review Edit this entry  
12
A Castle for Christmas

A Castle for Christmas

2021
×
★½
Read the review Edit this entry  
11
Single All the Way

Single All the Way

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
07
Cluny Brown

Cluny Brown

1946
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Ham on Rye

Ham on Rye

2019
×
★½
Read the review Edit this entry  
28
Christmas CEO

Christmas CEO

2021
×
Edit this entry  
27
C'mon C'mon

C'mon C'mon

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Fried Green Tomatoes

Fried Green Tomatoes

1991
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Twister

Twister

1996
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Barb & Star Go to Vista Del Mar

Barb & Star Go to Vista Del Mar

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Madonna: Truth or Dare

Madonna: Truth or Dare

1991
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Desert Hearts

Desert Hearts

1985
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
18
House of Gucci

House of Gucci

2021
×
★½
Read the review Edit this entry  
13
All Too Well: The Short Film

All Too Well: The Short Film

2021
×
Edit this entry  
12
The Souvenir: Part II

The Souvenir: Part II

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Last Days

The Last Days

1998
×
Edit this entry  
07
Spencer

Spencer

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Delirium

Delirium

1993
×
Edit this entry  
29
Scream

Scream

1996
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Semiotics of the Kitchen

Semiotics of the Kitchen

1975
×
Edit this entry  
24
Moving

Moving

2019
×
★★★★★
Edit this entry  
24
An Exercise in Discipline: Peel

An Exercise in Discipline: Peel

1983
×
Edit this entry  
24
N.U.

N.U.

1948
×
Edit this entry  
24
Lola, 15

Lola, 15

2017
×
Edit this entry  
24
Seven Songs About Thunder

Seven Songs About Thunder

2010
×
★★
Edit this entry  
24
What Is a Woman?

What Is a Woman?

2020
×
Edit this entry  
23
The French Dispatch

The French Dispatch

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
Spencer

Spencer

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Sweet Pecan Summer

Sweet Pecan Summer

2021
×
★½
Read the review Edit this entry