Robin has logged 670 entries for films during 2016.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Steve Jobs

Steve Jobs

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
The Man from U.N.C.L.E.

The Man from U.N.C.L.E.

2015
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
31
True Grit

True Grit

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Rear Window

Rear Window

1954
×
★★★½
Edit this entry  
30
Steve Jobs

Steve Jobs

2015
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
30
A Serious Man

A Serious Man

2009
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Hail, Caesar!

Hail, Caesar!

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
La La Land

La La Land

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Arrival

Arrival

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Wolf of Wall Street

The Wolf of Wall Street

2013
×
★½
Read the review Edit this entry  
29
Non-Stop

Non-Stop

2014
×
★★
Read the review Edit this entry  
29
Things to Come

Things to Come

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Man Who Wasn't There

The Man Who Wasn't There

2001
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Things I Notice, Things You See

Things I Notice, Things You See

2003
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
27
Pitch Black Heist

Pitch Black Heist

2011
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
27
Goldfish

Goldfish

2008
×
★★½
Edit this entry  
27
Trespass Against Us

Trespass Against Us

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Why Him?

Why Him?

2016
×
★★½
Edit this entry  
26
Shame

Shame

2011
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
26
Garfunkel and Oates: Trying to be Special

Garfunkel and Oates: Trying to be Special

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Mississippi Grind

Mississippi Grind

2015
×
★★½
Edit this entry  
24
Gremlins

Gremlins

1984
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
A Dangerous Method

A Dangerous Method

2011
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
23
Jane Eyre

Jane Eyre

2011
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
23
The Piano

The Piano

1993
×
Edit this entry  
23
Carol

Carol

2015
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
23
The Witch

The Witch

2015
×
★★½
Read the review Edit this entry  
23
Trespass Against Us

Trespass Against Us

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Wildlike

Wildlike

2014
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
22
Moana

Moana

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Lincoln

Lincoln

2012
×
★★★½
Edit this entry  
21
Rogue One: A Star Wars Story

Rogue One: A Star Wars Story

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
La La Land

La La Land

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Miss Sloane

Miss Sloane

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Fantastic Beasts and Where to Find Them

Fantastic Beasts and Where to Find Them

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Manchester by the Sea

Manchester by the Sea

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Steve Jobs

Steve Jobs

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Steve Jobs

Steve Jobs

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
American Honey

American Honey

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Lemonade

Lemonade

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Rogue One: A Star Wars Story

Rogue One: A Star Wars Story

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Steve Jobs

Steve Jobs

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Eugene Mirman: Vegan on His Way to the Complain Store

Eugene Mirman: Vegan on His Way to the Complain Store

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Snatch

Snatch

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Guy and Madeline on a Park Bench

Guy and Madeline on a Park Bench

2009
×
★★★½
Edit this entry  
10
Love and Death

Love and Death

1975
×
★½
Read the review Edit this entry  
09
Whiplash

Whiplash

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Black Swan

Black Swan

2010
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
09
Miss Sloane

Miss Sloane

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Ocean's Thirteen

Ocean's Thirteen

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry