Robin has logged 70 entries for films during November 2016.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Inner Workings

Inner Workings

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Paper Towns

Paper Towns

2015
×
★★½
Read the review Edit this entry  
30
Doubt

Doubt

2008
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Up in the Air

Up in the Air

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Moana

Moana

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Inside Llewyn Davis

Inside Llewyn Davis

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Master

The Master

2012
×
★★★½
Edit this entry  
29
A Serious Man

A Serious Man

2009
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
27
The Grand Budapest Hotel

The Grand Budapest Hotel

2014
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
27
The Talented Mr. Ripley

The Talented Mr. Ripley

1999
×
★★★
Edit this entry  
27
Sunshine Cleaning

Sunshine Cleaning

2008
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
26
Seven Psychopaths

Seven Psychopaths

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
In Bruges

In Bruges

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Gilmore Girls: A Year in the Life

Gilmore Girls: A Year in the Life

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
25
Steve Jobs

Steve Jobs

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Allied

Allied

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Manchester by the Sea

Manchester by the Sea

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Shame

Shame

2011
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Hunger

Hunger

2008
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Edge of Seventeen

The Edge of Seventeen

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Angel

Angel

2007
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
22
Goldfish

Goldfish

2008
×
★★½
Edit this entry  
22
Pitch Black Heist

Pitch Black Heist

2011
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
22
Steve Jobs

Steve Jobs

2015
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
21
True Memoirs of an International Assassin

True Memoirs of an International Assassin

2016
×
★★½
Edit this entry  
21
Loving

Loving

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Titanic

Titanic

1997
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Draft Day

Draft Day

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Grand Piano

Grand Piano

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Nocturnal Animals

Nocturnal Animals

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Elle

Elle

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Dark Passage

Dark Passage

1947
×
★★★
Edit this entry  
18
Sightseers

Sightseers

2012
×
★★½
Read the review Edit this entry  
18
Fantastic Beasts and Where to Find Them

Fantastic Beasts and Where to Find Them

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Spotlight

Spotlight

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
State of Play

State of Play

2009
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Arrival

Arrival

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Casablanca

Casablanca

1942
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
The Social Network

The Social Network

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Black Swan

Black Swan

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Jane Eyre

Jane Eyre

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Blackhat

Blackhat

2015
×
★★
Read the review Edit this entry  
14
Only God Forgives

Only God Forgives

2013
×
★★½
Read the review Edit this entry  
14
Steve Jobs

Steve Jobs

2015
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
13
Ocean's Eleven

Ocean's Eleven

2001
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
13
Moonlight

Moonlight

2016
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
12
Brooklyn

Brooklyn

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Mean Girls

Mean Girls

2004
×
★★½
Read the review Edit this entry  
12
My Life Directed by Nicolas Winding Refn

My Life Directed by Nicolas Winding Refn

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
All Good Things

All Good Things

2010
×
★★
Read the review Edit this entry