Robin has logged 34 entries for films during May 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Plan B

Plan B

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Go Figure

Go Figure

2005
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Cruella

Cruella

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
I, Tonya

I, Tonya

2017
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
27
The Bat

The Bat

1959
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Tingler

The Tingler

1959
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
One Hundred and One Dalmatians

One Hundred and One Dalmatians

1961
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Casino Royale

Casino Royale

2006
×
★★★½
Edit this entry  
24
The Comedy of Terrors

The Comedy of Terrors

1963
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Army of the Dead

Army of the Dead

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Around the World in Eighty Days

Around the World in Eighty Days

1956
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Eurovision Song Contest: The Story of Fire Saga

Eurovision Song Contest: The Story of Fire Saga

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Those Who Wish Me Dead

Those Who Wish Me Dead

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Louisa May Alcott: The Woman Behind Little Women

Louisa May Alcott: The Woman Behind Little Women

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Hedwig and the Angry Inch

Hedwig and the Angry Inch

2001
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
16
Driving Miss Daisy

Driving Miss Daisy

1989
×
★★½
Read the review Edit this entry  
16
Bringing Up Baby

Bringing Up Baby

1938
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
The Mission

The Mission

1986
×
★★★
Edit this entry  
15
Flight of the Navigator

Flight of the Navigator

1986
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Murder on the Orient Express

Murder on the Orient Express

1974
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
The Woman in the Window

The Woman in the Window

2021
×
Read the review Edit this entry  
14
The Other Woman

The Other Woman

1976
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
The Hallelujah Handshake

The Hallelujah Handshake

1970
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Abigail's Party

Abigail's Party

1977
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Tempest: Shakespeare's Globe Theatre

The Tempest: Shakespeare's Globe Theatre

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Bride & Prejudice

Bride & Prejudice

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Dunkirk

Dunkirk

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Trip to Italy

The Trip to Italy

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Hamlet: Shakespeare's Globe Theatre

Hamlet: Shakespeare's Globe Theatre

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Noises Off...

Noises Off...

1992
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Romeo & Juliet

Romeo & Juliet

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Mamma Mia!

Mamma Mia!

2008
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Mitchells vs. The Machines

The Mitchells vs. The Machines

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Schindler's List

Schindler's List

1993
×
★★★★½
Read the review Edit this entry