Sort by

cande has logged 40 entries for films during October 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Kill Bill: Vol. 1

Kill Bill: Vol. 1

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Raw

Raw

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Breakfast at Tiffany's

Breakfast at Tiffany's

1961
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Frances Ha

Frances Ha

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Billy Elliot

Billy Elliot

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Disobedience

Disobedience

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Little Miss Sunshine

Little Miss Sunshine

2006
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Baby Driver

Baby Driver

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Deadpool 2

Deadpool 2

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Truman Show

The Truman Show

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Manchester by the Sea

Manchester by the Sea

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Adrift

Adrift

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Nappily Ever After

Nappily Ever After

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Gone Girl

Gone Girl

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Her

Her

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Grand Budapest Hotel

The Grand Budapest Hotel

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Sorry to Bother You

Sorry to Bother You

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Eternal Sunshine of the Spotless Mind

Eternal Sunshine of the Spotless Mind

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Girl on the Train

The Girl on the Train

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)

Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Titanic: The Final Word with James Cameron

Titanic: The Final Word with James Cameron

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Deadpool

Deadpool

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Eighth Grade

Eighth Grade

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Basketball Diaries

The Basketball Diaries

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Nocturnal Animals

Nocturnal Animals

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Battle of the Sexes

Battle of the Sexes

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Mountain Between Us

The Mountain Between Us

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Okja

Okja

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Believer

Believer

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Room

Room

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Kygo: Live at the Hollywood Bowl

Kygo: Live at the Hollywood Bowl

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Gaga: Five Foot Two

Gaga: Five Foot Two

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Thoroughbreds

Thoroughbreds

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Boy in the Striped Pyjamas

The Boy in the Striped Pyjamas

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Imitation Game

The Imitation Game

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Reader

The Reader

2008
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Inception

Inception

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Mamma Mia! Here We Go Again

Mamma Mia! Here We Go Again

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Shutter Island

Shutter Island

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Carol

Carol

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry