RSS feed for cande

cande has logged 120 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
04
High Life

High Life

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
03
Abominable

Abominable

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Ad Astra

Ad Astra

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Farewell

The Farewell

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Joker

Joker

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Good bye, Lenin!

Good bye, Lenin!

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Once Upon a Time… in Hollywood

Once Upon a Time… in Hollywood

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Hustlers

Hustlers

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Castello Cavalcanti

Castello Cavalcanti

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Odyssey

The Odyssey

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Death & Life of John F. Donovan

The Death & Life of John F. Donovan

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Phantom Thread

Phantom Thread

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
In the Land of Blood and Honey

In the Land of Blood and Honey

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Darkest Hour

Darkest Hour

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
19
The Pursuit of Happyness

The Pursuit of Happyness

2006
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Notes on a Scandal

Notes on a Scandal

2006
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Into the Wild

Into the Wild

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Good Will Hunting

Good Will Hunting

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Kill Bill: Vol. 2

Kill Bill: Vol. 2

2004
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Perks of Being a Wallflower

The Perks of Being a Wallflower

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Spotlight

Spotlight

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Billy Star

Billy Star

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Dallas Buyers Club

Dallas Buyers Club

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Se7en

Se7en

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Revenge

Revenge

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
16
Taxi Driver

Taxi Driver

1976
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
The Fundamentals of Caring

The Fundamentals of Caring

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Gifted

Gifted

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Drive

Drive

2011
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Taylor Swift: The 1989 World Tour - Live

Taylor Swift: The 1989 World Tour - Live

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
American Animals

American Animals

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
About Time

About Time

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Under the Skin

Under the Skin

2013
×
★★½
Read the review Edit this entry  
13
One Day

One Day

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Feast

Feast

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
20th Century Women

20th Century Women

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Taking Lives

Taking Lives

2004
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Nightcrawler

Nightcrawler

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Host

The Host

2006
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
The Holiday

The Holiday

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Purl

Purl

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Toy Story 3

Toy Story 3

2010
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Toy Story 2

Toy Story 2

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Toy Story

Toy Story

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Léon: The Professional

Léon: The Professional

1994
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Sixth Sense

The Sixth Sense

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Land of Steady Habits

The Land of Steady Habits

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
10
Jackie

Jackie

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Climax

Climax

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Requiem for a Dream

Requiem for a Dream

2000
×
★★★★★
Read the review Edit this entry