Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
18
Neon Genesis Evangelion: The End of Evangelion

Neon Genesis Evangelion: The End of Evangelion

1997
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Neon Genesis Evangelion: Death and Rebirth

Neon Genesis Evangelion: Death and Rebirth

1997
×
★★★★
Edit this entry  
17
Neon Genesis Evangelion

Neon Genesis Evangelion

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Bungo Stray Dogs: Dead Apple

Bungo Stray Dogs: Dead Apple

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Cowboy Bebop

Cowboy Bebop

1998
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Saint Maud

Saint Maud

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Banana Fish

Banana Fish

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Death Note

Death Note

2006
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
John Wick: Chapter 2

John Wick: Chapter 2

2017
×
★★★
Edit this entry  
31
Whiplash

Whiplash

2014
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
26
A Million Ways to Die in the West

A Million Ways to Die in the West

2014
×
★★½
Edit this entry  
01
Babyteeth

Babyteeth

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Valerie and Her Week of Wonders

Valerie and Her Week of Wonders

1970
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Cat with Hands

The Cat with Hands

2001
×
Edit this entry  
24
Fear and Desire

Fear and Desire

1953
×
★★
Edit this entry  
23
I Care a Lot

I Care a Lot

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Pink Flamingos

Pink Flamingos

1972
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
I Know What You Did Last Summer

I Know What You Did Last Summer

1997
×
★★½
Read the review Edit this entry  
19
Thirteen

Thirteen

2003
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Columbus

Columbus

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Audition

Audition

1999
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Euphoria: F*ck Anyone Who’s Not a Sea Blob

Euphoria: F*ck Anyone Who’s Not a Sea Blob

2021
×
Edit this entry  
16
Euphoria: Trouble Don't Last Always

Euphoria: Trouble Don't Last Always

2020
×
Edit this entry  
10
Jaws

Jaws

1975
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Rushmore

Rushmore

1998
×
★★★★
Edit this entry  
03
Victoria

Victoria

2015
×
★★★★
Edit this entry  
03
Phantom Thread

Phantom Thread

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Mad Max

Mad Max

1979
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Suspiria

Suspiria

1977
×
★★★
Edit this entry  
30
The World's End

The World's End

2013
×
★★★½
Edit this entry  
26
Vivarium

Vivarium

2019
×
★★★
Edit this entry  
25
This Is the End

This Is the End

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Catch Me If You Can

Catch Me If You Can

2002
×
★★★★
Edit this entry  
09
The Shawshank Redemption

The Shawshank Redemption

1994
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
09
The Grand Budapest Hotel

The Grand Budapest Hotel

2014
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
08
Ghost World

Ghost World

2001
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Run

Run

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
07
Grave of the Fireflies

Grave of the Fireflies

1988
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Kiki's Delivery Service

Kiki's Delivery Service

1989
×
★★★★
Edit this entry  
05
Princess Mononoke

Princess Mononoke

1997
×
★★★★½
Edit this entry  
05
Castle in the Sky

Castle in the Sky

1986
×
★★★★
Edit this entry  
04
Nausicaä of the Valley of the Wind

Nausicaä of the Valley of the Wind

1984
×
★★★★½
Edit this entry  
02
My Neighbor Totoro

My Neighbor Totoro

1988
×
★★★★½
Edit this entry  
01
Howl's Moving Castle

Howl's Moving Castle

2004
×
★★★★★
Edit this entry  
01
Spirited Away

Spirited Away

2001
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
31
Fallen Angels

Fallen Angels

1995
×
★★★★
Edit this entry  
30
Breakfast at Tiffany's

Breakfast at Tiffany's

1961
×
★★★½
Edit this entry  
24
Suspiria

Suspiria

2018
×
★★★★½
Edit this entry  
20
Don't Breathe

Don't Breathe

2016
×
★★½
Edit this entry  
18
Welcome to the Dollhouse

Welcome to the Dollhouse

1995
×
★★★
Edit this entry