• The Queen's Gambit

    ★★★★

  • On the Rocks

    ★★★★

  • I'm Thinking of Ending Things

  • Tenet

    ★★★★

  • Da 5 Bloods

    ★★★★

  • The Lovebirds

    ★★½

  • Beastie Boys Story

    ★★★

  • The Last Dance

    ★★★★★

  • The Invisible Man

    ★★★½

  • Palm Springs

    ★★★★★

  • Boys State

    ★★★★½

  • Little Women

    ★★★★★

  • 1917

    ★★★★

  • Ford v Ferrari

    ★★★★

  • Uncut Gems

    ★★★★★

  • Marriage Story

    ★★★★

  • Midsommar

    ★★★★

  • Once Upon a Time… in Hollywood

    ★★★★★

  • Parasite

    ★★★★★

  • The Lighthouse

    ★★★★

  • Portrait of a Lady on Fire

    ★★★★½

  • The Farewell

    ★★★★½

  • Take the Ball, Pass the Ball

    ★★★★

  • The Ballad of Buster Scruggs

    ★★★½

  • Under the Silver Lake

    ★★★★

  • Lady Bird

    ★★★★★

  • Good Time

    ★★★★½

  • The Meyerowitz Stories (New and Selected)

    ★★★★

  • LA 92

    ★★★★★

  • The Disaster Artist

    ★★★★

  • Hell or High Water

    ★★★½

  • The Hateful Eight

    ★★★★★

  • Inherent Vice

    ★★★★

  • While We're Young

    ★★★½

  • Heaven Knows What

    ★★★½

  • The Grand Budapest Hotel

    ★★★★★

  • The Wolf of Wall Street

    ★★★★½

  • Lenny Cooke

    ★★★★½

  • Inside Llewyn Davis

    ★★★★★

  • Django Unchained

    ★★★★

  • The Master

    ★★★★

  • Killing Them Softly

    ★★★

  • 21 Jump Street

    ★★★★

  • Moneyball

    ★★★★★

  • The Social Network

    ★★★★★

  • Scott Pilgrim vs. the World

    ★★★★½

  • Funny People

    ★★★½

  • (500) Days of Summer

    ★★★★

  • Inglourious Basterds

    ★★★★★

  • Mother

    ★★★★

  • Daddy Longlegs

    ★★★★

  • Pineapple Express

    ★★★★

  • Wendy and Lucy

    ★★★★

  • Forgetting Sarah Marshall

    ★★★★½

  • Taken

    ★★★★½

  • There Will Be Blood

    ★★★★★

  • The Assassination of Jesse James by the Coward Robert Ford

    ★★★

  • Knocked Up

    ★★★★½

  • No Country for Old Men

    ★★★★★

  • The Host

    ★★★★

  • Inside Man

    ★★★★½

  • Grizzly Man

    ★★★½

  • The Squid and the Whale

    ★★★★

  • School of Rock

    ★★★★★

  • Spellbound

    ★★★★★

  • Comedian

    ★★★★

  • Ghost World

    ★★★★

  • Meet the Parents

    ★★★★½

  • In the Mood for Love

    ★★★★½

  • Yi Yi

    ★★★★★

  • Gladiator

    ★★★★½

  • Magnolia

    ★★★★½