• It's a Wonderful Knife

    It's a Wonderful Knife

    ★★½

    Further proof that Justin Long rules and elevates everything he’s in. 

    Ok, one more movie after this to catch up with all the 2023 viewings. Buckle up, cowboys and cowgirls, the last of 2023 is a special one 💖

  • Napoleon

    Napoleon

    ★★★

    Bill: “You ditched Napoleon?!?”

    Ted: “Deacon, do you realize you’ve just stranded one of Europe’s greatest leaders in San Dimas?!”

    Deacon: “He was a dick!”

  • Dave Chappelle: The Dreamer

    Dave Chappelle: The Dreamer

    ★★★½

    "People have tried to corner the market on being offended, corner the market on language and corner the market on opinion. Should I lose my job 'cause I offended somebody? No, of course not. Your life should never be affected by public opinion."

    "The case is I talk for a living, so I should be able to say anything I want to say regardless of how you feel. What we're starting to deal with now is your opinion matters, but…

  • Thanksgiving

    Thanksgiving

    ★★★½

    Two things:

    I didn’t have the pleasure of seeing this in a crowded theater. I watched this at my apartment while packing all my kitchen stuff (we moved just before the new year) and watching my son. I am genuinely curious if audiences were laughing as hard as I was during the “Black Friday” store rampage scenes? 

    Second, there’s a gnarly scene where one of the girls falls into a table saw, cutting half her hand, ultimately opening up her…

  • The Beta Test

    The Beta Test

    ★★½

    Jim Cummings is just so good at playing these smarmy, self-loathing prickly douche-bags that its disappointing the movie ends on such an ambiguous note. Although I liked it, its ultimately an intriguing premise, with promising implications, but its various threads never ultimately come together in any meaningful way.

  • The Brass Teapot

    The Brass Teapot

    ★★½

    If this shit happened to me, I would be the richest man with a bullet lodged in his skull. Happy new year, kiddo 😉

  • Lessons in Chemistry

    Lessons in Chemistry

    ★★★½

    Loved and enjoyed Brie Larsons performance here. The series starts well and has some genuine surprises, until it settles into an utterly predictable final third. Also, just getting tired of black characters being entirely defined by their race and social predicament. Not unique to this show but c’mon dude, please just make interesting characters. Tired of watching these solid actors embody cliched supplements to the white characters plights. Or to some prescribed social justice cause. The black characters feel shoe-horned in and completely unnecessary because of it.

  • The Creator

    The Creator

    ★★★

    Gareth Edwards and his team made the most convincing Christopher Nolan movie not made by the man himself. That’s not a knock on the movie, just a feeling I had while soaking in the tone and atmosphere of The Creator. Ultimately, I think this is a story that makes more sense and is more expertly executed in the Wachowski sisters’ Animatrix shorts, The Second Renaissance parts I and II. The story logic here breaks down upon any serious scrutiny. That said, I still had fun getting high on it’s propulsive pheromones.

  • Feast of the Seven Fishes

    Feast of the Seven Fishes

    ★★★

    How can you give this a bad rating? Admittedly, it’s nothing Earth-shattering. But it’s utterly delightful. So many terrific actors and personalities, I couldn’t help but be charmed.

  • eXistenZ

    eXistenZ

    Honestly, I’m catching up with a bunch of shit I watched in 2023 that I did not get a chance to write about before we turned over into the new year. This ain’t my first rodeo with this incredible movie but it was my first time watching on the fantastic new 4K disc put out by the awesome folks at Vinegar Syndrome. Don’t sleep on this excellent release and, um, y’know, long live the new flesh baby 👾🎮🔫

  • Sharp Stick

    Sharp Stick

    ★★★★

    Loved this movie and all its wild implications. One of the rare occasions where I think Armond White got it dead to rights. I encourage you to read his thoughtful take, couldn’t have said it better myself.

  • Love Has Won: The Cult of Mother God

    Love Has Won: The Cult of Mother God

    ★★★

    Nobody said it better than this guy:

    “When you’re born in the world, you’re given a ticket to the freak show. When you’re born in America, you’re given a front row seat.”