Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Nocturama

Nocturama

2016
×
★★
Edit this entry  
18
0.5 mm

0.5 mm

2014
×
★★★
Edit this entry  
17
Graduation

Graduation

2016
×
★★★★
Edit this entry  
17
Sieranevada

Sieranevada

2016
×
★★★★
Edit this entry  
17
The Treasure

The Treasure

2015
×
★★★★½
Edit this entry  
17
Elle

Elle

2016
×
★★½
Edit this entry  
16
The Son of Joseph

The Son of Joseph

2016
×
★★★½
Edit this entry  
18
Cosmos

Cosmos

2015
×
★★½
Edit this entry  
08
L.A. Confidential

L.A. Confidential

1997
×
★★★★
Edit this entry  
08
The Truman Show

The Truman Show

1998
×
★★★
Edit this entry  
20
The Revenant

The Revenant

2015
×
★★½
Edit this entry  
30
The Tale of Iya

The Tale of Iya

2013
×
★★½
Edit this entry  
17
Love

Love

2015
×
★★★
Edit this entry  
16
Eden

Eden

2014
×
★★
Edit this entry  
06
Hardware

Hardware

1990
×
★★
Edit this entry  
05
Dr. Caligari

Dr. Caligari

1989
×
Edit this entry  
26
Queen of Earth

Queen of Earth

2015
×
★★★½
Edit this entry  
02
Lies

Lies

1999
×
★★★★
Edit this entry  
14
Hill of Freedom

Hill of Freedom

2014
×
★★★½
Edit this entry  
09
3-Iron

3-Iron

2004
×
★★
Edit this entry  
04
Ex Machina

Ex Machina

2014
×
★★★
Edit this entry  
29
The Eagle with Two Heads

The Eagle with Two Heads

1948
×
★★½
Edit this entry  
28
All About Eve

All About Eve

1950
×
★★★★½
Edit this entry  
27
Alone on the Pacific

Alone on the Pacific

1963
×
★★★★
Edit this entry  
27
Beware of the Car!

Beware of the Car!

1966
×
★★★
Edit this entry  
26
The Lady and the Duke

The Lady and the Duke

2001
×
★★½
Edit this entry  
22
The Temple of Wild Geese

The Temple of Wild Geese

1962
×
★★★½
Edit this entry  
22
The Silence

The Silence

1998
×
★★★½
Edit this entry  
17
Welcome Home

Welcome Home

1995
×
★★★★
Edit this entry  
20
Madagascar Skin

Madagascar Skin

1995
×
★★½
Edit this entry  
12
The Clown

The Clown

1976
×
★★★
Edit this entry  
12
The Burnt Theatre

The Burnt Theatre

2005
×
★★★½
Edit this entry  
11
All Souls' Day

All Souls' Day

1961
×
★★★★
Edit this entry  
11
The Theatre of the Matters

The Theatre of the Matters

1977
×
★★
Edit this entry  
11
Amour Fou

Amour Fou

2014
×
★★★
Edit this entry  
10
Frost

Frost

1997
×
★★★
Edit this entry  
10
Mommy

Mommy

2014
×
★★½
Edit this entry  
07
Postcards from the Zoo

Postcards from the Zoo

2012
×
★★★½
Edit this entry  
07
Tonight or Never

Tonight or Never

1972
×
★★½
Edit this entry  
07
Lemmings, Part 1 – Arcadia

Lemmings, Part 1 – Arcadia

1979
×
★★½
Edit this entry  
05
The Family Game

The Family Game

1983
×
★★★★
Edit this entry  
04
Night Nurse

Night Nurse

1931
×
★★★½
Edit this entry  
04
Girlhood

Girlhood

2014
×
★★½
Edit this entry  
03
Choose Me

Choose Me

1984
×
★★½
Edit this entry  
02
The Life and Death of Colonel Blimp

The Life and Death of Colonel Blimp

1943
×
★★★★½
Edit this entry  
23
People Mountain People Sea

People Mountain People Sea

2011
×
★★½
Edit this entry  
23
Black Snow

Black Snow

1990
×
★★★
Edit this entry  
23
Insiang

Insiang

1976
×
★★★½
Edit this entry  
23
Eat Drink Man Woman

Eat Drink Man Woman

1994
×
★★★½
Edit this entry  
21
Grandmother

Grandmother

2009
×
★★½
Edit this entry