Sort by

Fer has logged 674 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
Ramona

Ramona

1910
×
★★★
Edit this entry  
29
The Mountaineer's Honor

The Mountaineer's Honor

1909
×
★½
Edit this entry  
29
The Light That Came

The Light That Came

1909
×
★★★
Edit this entry  
29
What's Your Hurry?

What's Your Hurry?

1909
×
★★½
Edit this entry  
29
The Gibson Goddess

The Gibson Goddess

1909
×
★★★
Edit this entry  
29
Lines of White on a Sullen Sea

Lines of White on a Sullen Sea

1909
×
★½
Edit this entry  
29
Pippa Passes

Pippa Passes

1909
×
★★
Edit this entry  
28
Portrait of a Lady on Fire

Portrait of a Lady on Fire

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Getting Even

Getting Even

1909
×
★★
Edit this entry  
27
1776, or The Hessian Renegades

1776, or The Hessian Renegades

1909
×
★★★
Edit this entry  
26
Anna

Anna

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Oh, Uncle!

Oh, Uncle!

1909
×
★★
Edit this entry  
26
The Indian Runner's Romance

The Indian Runner's Romance

1909
×
Edit this entry  
26
A Strange Meeting

A Strange Meeting

1909
×
★½
Edit this entry  
26
The Slave

The Slave

1909
×
Edit this entry  
26
Two Memories

Two Memories

1909
×
★★½
Edit this entry  
26
Back to the Moon

Back to the Moon

2018
×
★★★
Edit this entry  
25
The Doll

The Doll

1919
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Miracle on 34th Street

Miracle on 34th Street

1947
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Intolerance: Love's Struggle Throughout the Ages

Intolerance: Love's Struggle Throughout the Ages

1916
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
You're Darn Tootin'

You're Darn Tootin'

1928
×
★½
Read the review Edit this entry  
18
An Eastern Westerner

An Eastern Westerner

1920
×
★★★★
Edit this entry  
17
The Kid Brother

The Kid Brother

1927
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Ella Cinders

Ella Cinders

1926
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Strike

Strike

1925
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Going! Going! Gone!

Going! Going! Gone!

1919
×
Edit this entry  
15
Two-Gun Gussie

Two-Gun Gussie

1918
×
★½
Edit this entry  
15
By the Sad Sea Waves

By the Sad Sea Waves

1917
×
Edit this entry  
15
Luke's Movie Muddle

Luke's Movie Muddle

1916
×
Edit this entry  
15
Rainbow Island

Rainbow Island

1917
×
Edit this entry  
15
The Flirt

The Flirt

1917
×
Edit this entry  
15
Tarkovsky's Napes

Tarkovsky's Napes

2019
×
Edit this entry  
15
Sir Arne's Treasure

Sir Arne's Treasure

1919
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Song of the Scarlet Flower

Song of the Scarlet Flower

1919
×
★★★½
Edit this entry  
12
Daughter of Deceit

Daughter of Deceit

1951
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Susana

Susana

1951
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
The Great Madcap

The Great Madcap

1949
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Gran Casino

Gran Casino

1947
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Suds

Suds

1920
×
★★★★
Edit this entry  
07
Concussion

Concussion

2013
×
½
Edit this entry  
06
The Love Light

The Love Light

1921
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Nazarin

Nazarin

1959
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Abyss

The Abyss

1910
×
★★★
Edit this entry  
28
Why Pick on Me?

Why Pick on Me?

1918
×
★★½
Edit this entry  
27
The Freshman

The Freshman

1925
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Smiling Madame Beudet

The Smiling Madame Beudet

1923
×
★★★½
Edit this entry  
27
Young Mr. Jazz

Young Mr. Jazz

1919
×
★★
Edit this entry  
27
The Lonedale Operator

The Lonedale Operator

1911
×
★★★½
Edit this entry  
26
Earth

Earth

1930
×
★★★★★
Edit this entry