2018

(( nic )) (( nic ))’s year in review

(( nic ))’s highest rated films

  • Mistress America

    ★★★★★

  • Paddington 2

    ★★★★★

  • The Social Network

    ★★★★★

  • Josie and the Pussycats

    ★★★★★

  • 2001: A Space Odyssey

    ★★★★★

  • 20th Century Women

    ★★★★★

  • Inside Llewyn Davis

    ★★★★★

  • Blow-Up

    ★★★★★

  • Big Little Lies

    ★★★★★

  • Belle de Jour

    ★★★★★

  • Sunshine

    ★★★★★

  • Call Me by Your Name

    ★★★★★

  • Phantom Thread

    ★★★★★

  • Pride & Prejudice

    ★★★★½

  • The Favourite

    ★★★★½

  • Inherent Vice

    ★★★★½

Films by week

Jan Dec
  • 338 Films watched
  • 28.2 Average per month
  • 6.5 Average per week

Milestones

First Film

Flatliners

Jan 1

Most Watched

Paddington 2

5 times

Game Night

4 times

The Girl with the Dragon Tattoo

3 times

Last Film

Ocean's Eleven

Dec 10

Genres, Countries & Languages

Drama
171 films
Comedy
129 films
Thriller
91 films
Action
79 films
Romance
68 films
Adventure
58 films
Crime
56 films
Sci Fi
46 films
Fantasy
39 films
Mystery
35 films
USA
305 films
UK
62 films
France
27 films
Germany
19 films
Canada
18 films
China
12 films
Italy
10 films
Ireland
8 films
Norway
6 films
Australia
6 films
English
326 films
French
40 films
Spanish
29 films
German
22 films
Italian
20 films
Russian
13 films
Chinese
10 films
Portuguese
6 films
Swedish
6 films

Breakdown

2018 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 64 Added 92

Watchlist

Stars

Directors

Crew

(( nic ))’s most liked review

Love, Simon

★★★★

when that bitch wrote “love simon” instead of jacques...,,,,,,im fuKed up

More reviews

(( nic ))’s most liked list

Highs and Lows

Highest Average

Big Little Lies
Average weighted rating:

4.4

Lowest Average

Fifty Shades of Grey
Average weighted rating:

1.8

Most Popular

Avengers: Infinity War
Average weighted rating:

4.0

Most Obscure

Operation Wedding

Films watched in 2018

  • Ocean's Eleven
  • The Handmaiden
  • Happy as Lazzaro
  • Ralph Breaks the Internet
  • The Intern
  • 13 Going on 30
  • Support the Girls
  • Wreck-It Ralph
  • Stoker
  • Night Moves
  • The Glass Castle
  • Young Adult
  • Eat Drink Man Woman
  • Home Again
  • Mistress America
  • Destination Wedding
  • Cloudy with a Chance of Meatballs
  • Bohemian Rhapsody
  • The Ballad of Buster Scruggs
  • Bridge of Spies
  • The Lone Ranger
  • Stalker
  • Pride & Prejudice
  • The Nutcracker and the Four Realms
  • The Spirit of Christmas
  • Before Sunset
  • Mid90s
  • Before Sunrise
  • Boy Erased
  • The Favourite
  • The Miseducation of Cameron Post
  • If Beale Street Could Talk
  • At Eternity's Gate
  • Scream
  • Widows
  • Destroyer
  • Hocus Pocus
  • Roma
  • Ratatouille
  • Fox and His Friends
  • Le Amiche
  • The Love Witch
  • How to Lose a Guy in 10 Days
  • The Sisters Brothers
  • Inherent Vice
  • After Hours
  • Paddington 2
  • Private Life
  • Bad Times at the El Royale
  • First Man
  • Venom
  • Game Night
  • Game Night
  • A Star Is Born
  • Venom
  • RoboCop
  • After Hours
  • The Terminator
  • The Social Network
  • Aliens
  • Arrival
  • Casino Royale
  • The Girl with the Dragon Tattoo
  • The Girl with the Dragon Tattoo
  • The Girl with the Dragon Tattoo
  • Maniac
  • The Adventures of Priscilla, Queen of the Desert
  • A Simple Favor
  • Unbreakable
  • The Visit
  • The Land of Steady Habits
  • Speed Racer
  • Kingsman: The Golden Circle
  • What Women Want
  • Now You See Me 2
  • Mission: Impossible - Fallout
  • Little Bi Peep
  • War of the Worlds
  • Citizenfour
  • The Mummy
  • Heaven Can Wait
  • Searching
  • The Iceman
  • Josie and the Pussycats
  • Interstellar
  • About Time
  • Jerry Maguire
  • How to Talk to Girls at Parties
  • Sorry to Bother You
  • Josie and the Pussycats
  • 2001: A Space Odyssey
  • Support the Girls
  • Operation Finale
  • Josie and the Pussycats
  • Crouching Tiger, Hidden Dragon
  • 20th Century Women
  • BlacKkKlansman
  • Suspiria
  • Song of the Sea
  • The Strangers
  • The African Queen
  • Molly's Game
  • A Bigger Splash
  • Animal Kingdom
  • Circle
  • Hotel Transylvania
  • To All the Boys I've Loved Before
  • Knight and Day
  • Collateral
  • How to Be Single
  • Crazy Rich Asians
  • The Spy Who Dumped Me
  • Stronger
  • It's Complicated
  • Vanilla Sky
  • Groundhog Day
  • Pottersville
  • Girls Trip
  • The Guernsey Literary & Potato Peel Pie Society
  • The Departed
  • Forgetting Sarah Marshall
  • Mississippi Grind
  • Slow West
  • Edge of Tomorrow
  • Mission: Impossible - Fallout
  • Eighth Grade
  • Hotel Transylvania 3: Summer Vacation
  • Mission: Impossible - Fallout
  • Waitress
  • Song One
  • Twilight
  • Lean on Pete
  • Mamma Mia! Here We Go Again
  • Mamma Mia! Here We Go Again
  • Inside Llewyn Davis
  • The Book of Henry
  • Blow-Up
  • Gone Girl
  • Jack Reacher
  • Hotel Transylvania 2
  • We're Back! A Dinosaur's Story
  • Mamma Mia!
  • The Lost World: Jurassic Park
  • The First Purge
  • Clifford
  • The Phone Call
  • Ant-Man and the Wasp
  • Interview with the Vampire
  • The Voices
  • Star Wars: The Last Jedi
  • Landline
  • Premium Rush
  • Jennifer's Body
  • Sicario: Day of the Soldado
  • American Made
  • Big Little Lies
  • Incredibles 2
  • Beatriz at Dinner
  • Set It Up
  • The Dark Knight Rises
  • Baywatch
  • Tag
  • Bao
  • Incredibles 2
  • Fist Fight
  • Good Hair
  • Mission: Impossible - Rogue Nation
  • Ratatouille
  • The Incredibles
  • Mission: Impossible - Ghost Protocol
  • Avengers: Infinity War
  • Brokeback Mountain
  • Colossal
  • Hotel Artemis
  • Four Weddings and a Funeral
  • Point Break
  • Ocean's Eight
  • Coco
  • The Book of Henry
  • Fahrenheit 451
  • Book Club
  • Jupiter Ascending
  • Adult Beginners
  • Solo: A Star Wars Story
  • Bridget Jones's Diary
  • Deadpool 2
  • Isle of Dogs
  • The Great Gatsby
  • The Killing of a Sacred Deer
  • Tully
  • John Mulaney: Kid Gorgeous at Radio City
  • Avengers: Infinity War
  • While We're Young
  • The Lost Boys
  • The Invitation
  • Crimson Peak
  • Mission: Impossible - Rogue Nation
  • Professor Marston and the Wonder Women
  • The Little Hours
  • My Girl
  • Una
  • Belle de Jour
  • Gemini
  • Aspirational

See all 338

Highly rated films (( nic )) missed

  • Spider-Man: Into the Spider-Verse
  • Taylor Swift: Reputation Stadium Tour
  • Hannah Gadsby: Nanette
  • Won't You Be My Neighbor?
  • Shoplifters
  • Dominion
  • Springsteen On Broadway
  • Burn the Stage: The Movie

World Map

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more