• To Leslie

    To Leslie

    ★★½

    Redneck-core

  • Distant Voices, Still Lives

    Distant Voices, Still Lives

    ★★★★

    A collection of ghosts singing and softly dancing through memories.

  • Encounters at the End of the World

    Encounters at the End of the World

    ★★★½

    Penguins are treacherous.

  • Fateful Findings

    Fateful Findings

    ½

    Feliz año nuevo

  • Vortex

    Vortex

    ★★★½

    A cruel movie for when you feel bad and wish to feel even worse.

  • The Headless Woman

    The Headless Woman

    ★★★★

    Claustrofobia mental

  • Hi, Mom!

    Hi, Mom!

    ★★★

    The first half is some of the funniest De Palma has directed, the second half might be some of the best he has ever done.

  • X

    X

    ★★★½

    This review may contain spoilers. I can handle the truth.

    Chekhov's alligator.

  • Turning Red

    Turning Red

    ★★½

    Furries are taking over society and we're not doing anything about it.

  • See for Me

    See for Me

    Cinepolis ql que spoileai

  • The Great Beauty

    The Great Beauty

    ★★★½

    A constant, unbroken train of thought. In which every scene brings new ideas and meanings to a messy narrative with a singular main idea: What is beauty?

  • The Cordillera of Dreams

    The Cordillera of Dreams

    ★★★★

    "En Chile, lo que no se ve, no existe.