Sort by

Antonomasia has logged 38 entries for films during 2017.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
12
Logan

Logan

2017
×
★★★★
Edit this entry  
03
The Crisis of Civilization

The Crisis of Civilization

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
John Wick: Chapter 2

John Wick: Chapter 2

2017
×
Edit this entry  
18
John Wick

John Wick

2014
×
★★★★
Edit this entry  
11
Edge of Tomorrow

Edge of Tomorrow

2014
×
★★★★
Edit this entry  
10
Deadpool

Deadpool

2016
×
Edit this entry  
10
Free Fire

Free Fire

2016
×
Edit this entry  
10
Blind Fury

Blind Fury

1989
×
Edit this entry  
28
They Live

They Live

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
David Lynch: The Art Life

David Lynch: The Art Life

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Idiocracy

Idiocracy

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Snowden

Snowden

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Black Mirror: White Christmas

Black Mirror: White Christmas

2014
×
★★★★
Edit this entry  
14
Looper

Looper

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Pi

Pi

1998
×
★★★★
Edit this entry  
12
Adaptation.

Adaptation.

2002
×
Read the review Edit this entry  
11
Mad Max: Fury Road

Mad Max: Fury Road

2015
×
★★★★
Edit this entry  
10
Carnage: Swallowing the Past

Carnage: Swallowing the Past

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Twin Peaks: Fire Walk with Me

Twin Peaks: Fire Walk with Me

1992
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Drive

Drive

2011
×
★★★★
Edit this entry  
06
The Nice Guys

The Nice Guys

2016
×
Read the review Edit this entry  
18
The Sacrifice

The Sacrifice

1986
×
Edit this entry  
03
Patience (After Sebald)

Patience (After Sebald)

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Constantine

Constantine

2005
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Nocturnal Animals

Nocturnal Animals

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Wilbur Wants to Kill Himself

Wilbur Wants to Kill Himself

2002
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Now

Now

2003
×
★★½
Read the review Edit this entry  
23
Exit

Exit

2006
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Grimsby

Grimsby

2016
×
★★½
Edit this entry  
08
What's New Pussycat?

What's New Pussycat?

1965
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Rogue Male

Rogue Male

1976
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Big Easy

The Big Easy

1986
×
Read the review Edit this entry  
06
The King of Comedy

The King of Comedy

1982
×
Read the review Edit this entry  
06
For a Few Dollars More

For a Few Dollars More

1965
×
★★★★★
Edit this entry  
05
The Sting

The Sting

1973
×
★★★★★
Edit this entry  
02
Champagne Charlie

Champagne Charlie

1944
×
★★★★
Edit this entry  
02
Went the Day Well?

Went the Day Well?

1942
×
★★★★½
Edit this entry  
01
The Last Boy Scout

The Last Boy Scout

1991
×
★★★½
Read the review Edit this entry