Sort by

Cate has logged 117 entries for films during April 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
A Place of One's Own

A Place of One's Own

1945
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Madonna of the Seven Moons

Madonna of the Seven Moons

1945
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Man in Grey

The Man in Grey

1943
×
★½
Read the review Edit this entry  
30
Second Best

Second Best

1972
×
★★
Read the review Edit this entry  
28
Forbidden Cargo

Forbidden Cargo

1954
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Crimson Pirate

The Crimson Pirate

1952
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Flame and the Arrow

The Flame and the Arrow

1950
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Sixty Glorious Years

Sixty Glorious Years

1938
×
Read the review Edit this entry  
27
The Wicked Lady

The Wicked Lady

1945
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Way to the Stars

The Way to the Stars

1945
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
The More the Merrier

The More the Merrier

1943
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Fanny by Gaslight

Fanny by Gaslight

1944
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Shadow of a Doubt

Shadow of a Doubt

1943
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
A Welcome to Britain

A Welcome to Britain

1943
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Cinderella

Cinderella

1922
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Christmas in Connecticut

Christmas in Connecticut

1945
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
An Optical Poem

An Optical Poem

1938
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Did You Ever See a Dream Talking

Did You Ever See a Dream Talking

1943
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Over the Fence

Over the Fence

1917
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Clown's Pup

The Clown's Pup

1919
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Rhythm 21

Rhythm 21

1921
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Ornament of the Lovestruck Heart

The Ornament of the Lovestruck Heart

1919
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Funeral of Vera Kholodnaya

The Funeral of Vera Kholodnaya

1919
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
Looney Lens: Pas de deux

Looney Lens: Pas de deux

1924
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Opus IV

Opus IV

1925
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Private Life of a Cat

The Private Life of a Cat

1946
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Abigail's Party

Abigail's Party

1977
×
★★★½
Edit this entry  
24
Sherlock, Jr.

Sherlock, Jr.

1924
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Nuts in May

Nuts in May

1976
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Call Her Savage

Call Her Savage

1932
×
★★
Read the review Edit this entry  
24
Went the Day Well?

Went the Day Well?

1942
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Mystery of the Leaping Fish

The Mystery of the Leaping Fish

1916
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Heaven Can Wait

Heaven Can Wait

1943
×
★★
Read the review Edit this entry  
22
The Man Within

The Man Within

1947
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Goat

The Goat

1921
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Kuleshov Effect

Kuleshov Effect

1919
×
Edit this entry  
21
The Seventh Victim

The Seventh Victim

1943
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
Naples Is a Battlefield

Naples Is a Battlefield

1944
×
★★★
Edit this entry  
21
The Talk of the Town

The Talk of the Town

1942
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Queen Christina

Queen Christina

1933
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
A Nice Girl Like Me

A Nice Girl Like Me

1969
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Chess Fever

Chess Fever

1925
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Are You Listening?

Are You Listening?

1932
×
★★
Read the review Edit this entry  
20
The Mummy

The Mummy

1932
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Elusive Pimpernel

The Elusive Pimpernel

1950
×
★★½
Read the review Edit this entry  
19
Two

Two

1965
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Debussy Film

The Debussy Film

1965
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
The Nanny

The Nanny

1965
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Remote Control

Remote Control

1930
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Sergeant

The Sergeant

1968
×
★★★★
Read the review Edit this entry