Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
16
Scream

Scream

2022
×
★★★★½
Edit this entry  
15
Scream 4

Scream 4

2011
×
★★★★
Edit this entry  
15
Scream 3

Scream 3

2000
×
★★★½
Edit this entry  
14
Scream 2

Scream 2

1997
×
★★★★★
Edit this entry  
12
Scream

Scream

1996
×
★★★★
Edit this entry  
10
Cyrano

Cyrano

2021
×
★★★★★
Edit this entry  
09
Pride & Prejudice

Pride & Prejudice

2005
×
★★★★½
Edit this entry  
08
The Tender Bar

The Tender Bar

2021
×
★★★★
Edit this entry  
08
The 355

The 355

2022
×
★★★½
Edit this entry  
07
Boiling Point

Boiling Point

2021
×
★★★★½
Edit this entry  
06
Anna Karenina

Anna Karenina

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Léon: The Professional

Léon: The Professional

1994
×
★★★★½
Edit this entry  
03
Cinema Paradiso

Cinema Paradiso

1988
×
★★★★★
Edit this entry  
03
Boxing Day

Boxing Day

2021
×
★★★★
Edit this entry  
01
The Souvenir: Part II

The Souvenir: Part II

2021
×
★★★★★
Edit this entry  
01
Licorice Pizza

Licorice Pizza

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Boogie Nights

Boogie Nights

1997
×
★★★★½
Edit this entry  
31
The Lost Daughter

The Lost Daughter

2021
×
★★★★½
Edit this entry  
29
Benedetta

Benedetta

2021
×
★★★★½
Edit this entry  
29
Lamb

Lamb

2021
×
★★★½
Edit this entry  
28
The King's Man

The King's Man

2021
×
★★★★
Edit this entry  
27
The Humans

The Humans

2021
×
★★★★
Edit this entry  
26
The Tragedy of Macbeth

The Tragedy of Macbeth

2021
×
★★★★½
Edit this entry  
25
Hope

Hope

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
24
Don't Look Up

Don't Look Up

2021
×
★★★★★
Edit this entry  
23
Basic Instinct

Basic Instinct

1992
×
★★★★½
Edit this entry  
22
The Matrix Resurrections

The Matrix Resurrections

2021
×
★★★★★
Edit this entry  
21
Being the Ricardos

Being the Ricardos

2021
×
★★★★
Edit this entry  
20
The Hand of God

The Hand of God

2021
×
★★★★
Edit this entry  
19
Swan Song

Swan Song

2021
×
★★★★½
Edit this entry  
18
Raw

Raw

2016
×
★★★½
Edit this entry  
17
The Animatrix

The Animatrix

2003
×
★★★★½
Edit this entry  
17
West Side Story

West Side Story

2021
×
★★★★★
Edit this entry  
17
Spider-Man: No Way Home

Spider-Man: No Way Home

2021
×
★★★★
Edit this entry  
16
Encounter

Encounter

2021
×
★★★★
Edit this entry  
15
Spider-Man 3

Spider-Man 3

2007
×
★★★
Edit this entry  
14
The Amazing Spider-Man 2

The Amazing Spider-Man 2

2014
×
★★★½
Edit this entry  
14
Belfast

Belfast

2021
×
★★★★½
Edit this entry  
14
The Eyes of Tammy Faye

The Eyes of Tammy Faye

2021
×
★★★★
Edit this entry  
04
Blue Bayou

Blue Bayou

2021
×
★★★★
Edit this entry  
01
The Piano

The Piano

1993
×
★★★★½
Edit this entry  
29
Spider-Man 2

Spider-Man 2

2004
×
★★★★½
Edit this entry  
28
The Unforgivable

The Unforgivable

2021
×
★★★★
Edit this entry  
27
House of Gucci

House of Gucci

2021
×
★★★★
Edit this entry  
21
Ghostbusters: Afterlife

Ghostbusters: Afterlife

2021
×
★★★★
Edit this entry  
20
Bruised

Bruised

2020
×
★★★★
Edit this entry  
20
The Power of the Dog

The Power of the Dog

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
C'mon C'mon

C'mon C'mon

2021
×
★★★★½
Edit this entry  
17
tick, tick...BOOM!

tick, tick...BOOM!

2021
×
★★★★★
Edit this entry  
16
Spider-Man

Spider-Man

2002
×
★★★★
Edit this entry