Sort by

Louis has logged 266 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Hearts and Minds

Hearts and Minds

1974
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Mank

Mank

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Casualties of War

Casualties of War

1989
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Good Morning, Vietnam

Good Morning, Vietnam

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Gardens of Stone

Gardens of Stone

1987
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
Coming Home

Coming Home

1978
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Boys in Company C

The Boys in Company C

1978
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Uncommon Valor

Uncommon Valor

1983
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Man with Two Brains

The Man with Two Brains

1983
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Go Tell the Spartans

Go Tell the Spartans

1978
×
★★½
Read the review Edit this entry  
19
Rambo III

Rambo III

1988
×
★★½
Read the review Edit this entry  
18
Rambo: First Blood Part II

Rambo: First Blood Part II

1985
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Enola Holmes

Enola Holmes

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
mother!

mother!

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
17
The Eternal Jew

The Eternal Jew

1940
×
½
Read the review Edit this entry  
07
Downfall

Downfall

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Triumph of the Will

Triumph of the Will

1935
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
The 400 Blows

The 400 Blows

1959
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Below Her Mouth

Below Her Mouth

2016
×
Read the review Edit this entry  
20
Intolerable Cruelty

Intolerable Cruelty

2003
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
The General

The General

1926
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Miller's Crossing

Miller's Crossing

1990
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Bicycle Thieves

Bicycle Thieves

1948
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Devil All the Time

The Devil All the Time

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
The Hudsucker Proxy

The Hudsucker Proxy

1994
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Dune

Dune

1984
×
★★½
Read the review Edit this entry  
09
Raising Arizona

Raising Arizona

1987
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Barton Fink

Barton Fink

1991
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Born on the Fourth of July

Born on the Fourth of July

1989
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
The Man Who Wasn't There

The Man Who Wasn't There

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
I'm Thinking of Ending Things

I'm Thinking of Ending Things

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Legally Blonde

Legally Blonde

2001
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Walk the Line

Walk the Line

2005
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Venom

Venom

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
01
La Jetée

La Jetée

1962
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Andrei Rublev

Andrei Rublev

1966
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Hamburger Hill

Hamburger Hill

1987
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
A Serious Man

A Serious Man

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Un Chien Andalou

Un Chien Andalou

1929
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Paris, Texas

Paris, Texas

1984
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Tenet

Tenet

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Contempt

Contempt

1963
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Hail, Caesar!

Hail, Caesar!

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Green Berets

The Green Berets

1968
×
★½
Read the review Edit this entry  
22
Ordet

Ordet

1955
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Adaptation.

Adaptation.

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Ladykillers

The Ladykillers

2004
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
L'Avventura

L'Avventura

1960
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Project Power

Project Power

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
17
Fifty Shades Freed

Fifty Shades Freed

2018
×
Read the review Edit this entry