Sort by

Louis has logged 38 entries for films during January 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Bait

Bait

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Ex Machina

Ex Machina

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Dear Basketball

Dear Basketball

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Contagion

Contagion

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Mirror

Mirror

1975
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
WHAT DID JACK DO?

WHAT DID JACK DO?

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
Okja

Okja

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Stalker

Stalker

1979
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Little Women

Little Women

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Bridge on the River Kwai

The Bridge on the River Kwai

1957
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Jojo Rabbit

Jojo Rabbit

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Shape of Water

The Shape of Water

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Baby Driver

Baby Driver

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)

Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Battleship Potemkin

Battleship Potemkin

1925
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Logan

Logan

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
The Cabinet of Dr. Caligari

The Cabinet of Dr. Caligari

1920
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Das Boot

Das Boot

1981
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
The Great Escape

The Great Escape

1963
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Porco Rosso

Porco Rosso

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
1917

1917

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Sunset Boulevard

Sunset Boulevard

1950
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Nausicaä of the Valley of the Wind

Nausicaä of the Valley of the Wind

1984
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Wind Rises

The Wind Rises

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Only Yesterday

Only Yesterday

1991
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Tale of the Princess Kaguya

The Tale of the Princess Kaguya

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Rebecca

Rebecca

1940
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
The Lion King

The Lion King

1994
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
L.A. Confidential

L.A. Confidential

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Lady Vanishes

The Lady Vanishes

1938
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
There Will Be Blood

There Will Be Blood

2007
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Bad Black

Bad Black

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
03
Come and See

Come and See

1985
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Heat

Heat

1995
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
North by Northwest

North by Northwest

1959
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
American Sniper

American Sniper

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
The Death of Stalin

The Death of Stalin

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry