Sort by

Louis has logged 29 entries for films during August 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Andrei Rublev

Andrei Rublev

1966
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Hamburger Hill

Hamburger Hill

1987
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
A Serious Man

A Serious Man

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Un Chien Andalou

Un Chien Andalou

1929
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Paris, Texas

Paris, Texas

1984
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Tenet

Tenet

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Contempt

Contempt

1963
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Hail, Caesar!

Hail, Caesar!

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Green Berets

The Green Berets

1968
×
★½
Read the review Edit this entry  
22
Ordet

Ordet

1955
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Adaptation.

Adaptation.

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Ladykillers

The Ladykillers

2004
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
L'Avventura

L'Avventura

1960
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Project Power

Project Power

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
17
Fifty Shades Freed

Fifty Shades Freed

2018
×
Read the review Edit this entry  
16
Fifty Shades Darker

Fifty Shades Darker

2017
×
Read the review Edit this entry  
15
Fifty Shades of Grey

Fifty Shades of Grey

2015
×
Read the review Edit this entry  
14
Au Hasard Balthazar

Au Hasard Balthazar

1966
×
★★½
Read the review Edit this entry  
13
Metropolis

Metropolis

1927
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Wings of Desire

Wings of Desire

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Thor: Ragnarok

Thor: Ragnarok

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Avengers: Age of Ultron

Avengers: Age of Ultron

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Captain America: The Winter Soldier

Captain America: The Winter Soldier

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Thor: The Dark World

Thor: The Dark World

2013
×
★★
Read the review Edit this entry  
05
The Incredible Hulk

The Incredible Hulk

2008
×
★★½
Read the review Edit this entry  
04
Thor

Thor

2011
×
★★½
Read the review Edit this entry  
03
Persona

Persona

1966
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Imitation Game

The Imitation Game

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Late Spring

Late Spring

1949
×
★★★
Read the review Edit this entry