Letterboxd — Your life in film

Forgotten password?

×
Cinema Gulp

Cinema Gulp

  • Activity
  • Activity
  • Films
  • Diary
  • Reviews
  • Watchlist
  • Lists
  • Likes
  • Tags
  • Network
  • Gift Pro
  • RSS feed for Cinema Gulp
  • Watched
  • Diary
  • Reviews
  • Ratings
  • Remove filters
  • Account Filters
    • Show watched films
    • Hide watched films
    • Show liked films
    • Hide liked films
    • Show rated films
    • Hide rated films
    • Show logged films
    • Hide logged films
    • Show reviewed films
    • Hide reviewed films
    • Show films in watchlist
    • Hide films in watchlist
    • Show films you own
    • Hide films you own
  • Content Filters
    • Show short films
    • Hide short films
    • Show TV shows
    • Hide TV shows
    • Hide documentaries
    • Hide unreleased titles
    • Show obscure films
    • Hide obscure films
    • Show Nanocrowd films
    • Hide Nanocrowd films
Sort by
  • When Reviewed
  • Review Activity
  • Review Count
  • Film Name
  • Release Date
    • Newest First
    • Earliest First
  • Your Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • Cinema Gulp’s Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • Your Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • Average Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • Film Length
    • Shortest First
    • Longest First
  • Film Popularity
  • All time
  • 2022
  • 2021
  • 2020
  • 2019
  • 2018
  • 2017
  • 2016
  • 2015
  • 2014
  • All ratings
  • ★★★★★
  • ★★★★½
  • ★★★★
  • ★★★½
  • ★★★
  • ★★½
  • ★★
  • ★½
  • ★
  • ½
  • No rating
  • Doctor Strange in the Multiverse of Madness

    Doctor Strange in the Multiverse of Madness 2022

    ★★★½ Added by Cinema Gulp

    Check out our brand new podcast "The Weekly Gulp" where we SPOIL this movie!

    youtu.be/uEdv4uFk-p4

  • The Northman

    The Northman 2022

    ★★★★★ Added by Cinema Gulp

    Our review of The Northman!

    youtu.be/GpV2nT1AUFY

  • Dune

    Dune 2021

    ★★★ Added by Cinema Gulp

    A conversation about Dune and the start of a great thing!

    youtu.be/b27tvRziwb0

  • The Night House

    The Night House 2020

    ★★★★½ Added by Cinema Gulp

    What a great film. Watch our review here!


    youtu.be/VjsbD55LVZo

  • The Adventures of Ford Fairlane

    The Adventures of Ford Fairlane 1990

    ★★½ Added by Cinema Gulp

    Our tribute to the legend Gilbert Gottfried

    youtu.be/Rp8d25oEE7U

  • Die Hard

    Die Hard 1988

    ★★★★★ Added by Cinema Gulp

    Watch as we pay tribute to the BEST Bruce Willis films!

    youtu.be/UFsMgV0x1Yc

  • King Richard

    King Richard 2021

    Added by Cinema Gulp

    Check it out here!

    youtu.be/ET43zSjc6Lc

  • Predator

    Predator 1987

    ★★★★★ Added by Cinema Gulp

    Check out our special on our favorite movie masks of all time!

    youtu.be/-R7Bgx3mav4

  • Donnie Darko

    Donnie Darko 2001

    ★★★★ Added by Cinema Gulp

    Check out our special on our favorite movie masks of all time!

    youtu.be/-R7Bgx3mav4

  • Onibaba

    Onibaba 1964

    ★★★★★ Added by Cinema Gulp

    Check out our special on our favorite movie masks of all time!

    youtu.be/-R7Bgx3mav4

  • The Batman

    The Batman 2022

    ★★★★½ Added by Cinema Gulp

    Riddle me this! Who drinks too much, cares too little, and just reviewed The Batman?

    youtu.be/K2yPI-19at4

  • Return of the Jedi

    Return of the Jedi 1983

    ★★★★★ Added by Cinema Gulp

    What if JJ Abrams destroyed the Death Star?

    youtu.be/94CpmA7QSZ4

Newer
Older
  • 1
  • 2
  • 3
  • …
  • 41

Review Tags

408
  • horror
  • movies
  • action
  • comedy
  • comics
  • film
  • movie
  • funny
  • mcu
  • music
  • fun
  • review
  • vinyl
  • comic book
  • sci fi
  • science fiction
  • spiderman
  • adventure
  • aliens
  • apes
  • bill and ted
  • chris pratt
  • cobra kai
  • comic book movie
  • hollywood
  • marvel
  • star wars
  • surfing
  • the rock
  • thriller
  • wes anderson
  • abstract
  • About
  • News
  • Pro
  • Apps
  • Podcast
  • Year in Review
  • Gift Guide
  • Help
  • Terms
  • API
  • Contact
Twitter
Facebook
Instagram
YouTube
TikTok

© Letterboxd Limited. Made by fans in Aotearoa. Film data from TMDb. Mobile site.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google privacy policy and terms of service apply.

Upgrade to remove ads

Letterboxd is an independent service created by a small team, and we rely mostly on the support of our members to maintain our site and apps. Please consider upgrading to a Pro account—for less than a couple bucks a month, you’ll get cool additional features like all-time and annual stats pages (example), the ability to select (and filter by) your favorite streaming services, and no ads!

Tell me about Pro