RSS feed for Hypnagogic

Hypnagogic has logged 47 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Bye Bye Birdie

Bye Bye Birdie

1963
×
★★½
Edit this entry  
11
A Streetcar Named Desire

A Streetcar Named Desire

1951
×
Read the review Edit this entry  
01
Pacific Overtures

Pacific Overtures

1976
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Rocketman

Rocketman

2019
×
★½
Read the review Edit this entry  
24
Broadway: The American Musical

Broadway: The American Musical

2004
×
Edit this entry  
13
Peter Pan Live!

Peter Pan Live!

2014
×
½
Read the review Edit this entry  
06
The Passion of Joan of Arc

The Passion of Joan of Arc

1928
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Spider-Man: Into the Spider-Verse

Spider-Man: Into the Spider-Verse

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
03
Romeo and Juliet

Romeo and Juliet

1936
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Pink Flamingos

Pink Flamingos

1972
×
★★★½
Edit this entry  
22
Toy Story 4

Toy Story 4

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
19
Gypsy

Gypsy

1962
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Blue Velvet

Blue Velvet

1986
×
★½
Read the review Edit this entry  
06
Beetlejuice

Beetlejuice

1988
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
Spirited Away

Spirited Away

2001
×
★★
Edit this entry  
28
The Best Little Whorehouse in Texas

The Best Little Whorehouse in Texas

1982
×
Read the review Edit this entry  
27
John Wick: Chapter 3 – Parabellum

John Wick: Chapter 3 – Parabellum

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
26
John Wick: Chapter 2

John Wick: Chapter 2

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
26
Booksmart

Booksmart

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
23
Kiss Me Deadly

Kiss Me Deadly

1955
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
John Wick

John Wick

2014
×
★★
Read the review Edit this entry  
17
A Midsummer Night's Dream

A Midsummer Night's Dream

1968
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
The Muppet Movie

The Muppet Movie

1979
×
★★½
Edit this entry  
01
The Boys in the Band

The Boys in the Band

1970
×
★★★
Edit this entry  
05
The Thing

The Thing

1982
×
★★
Read the review Edit this entry  
31
Leaving Neverland

Leaving Neverland

2019
×
Edit this entry  
22
Hair

Hair

1979
×
★½
Edit this entry  
18
Damn Yankees!

Damn Yankees!

1958
×
★★
Edit this entry  
14
Over the Garden Wall

Over the Garden Wall

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Hedwig and the Angry Inch

Hedwig and the Angry Inch

2001
×
★★½
Read prior review Edit this entry  
07
Studio 54

Studio 54

2018
×
★★½
Edit this entry  
02
Company: Original Cast Album

Company: Original Cast Album

1970
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Peter Pan

Peter Pan

1953
×
★★½
Read the review Edit this entry  
17
Finding Nemo

Finding Nemo

2003
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Call Me Madam

Call Me Madam

1953
×
★½
Read the review Edit this entry  
06
You Were Never Really Here

You Were Never Really Here

2017
×
Read the review Edit this entry  
04
Jaws

Jaws

1975
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
Godspell: A Musical Based on the Gospel According to St. Matthew

Godspell: A Musical Based on the Gospel According to St. Matthew

1973
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Fyre

Fyre

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
18
Merrily We Roll Along

Merrily We Roll Along

2013
×
★★★½
Edit this entry  
17
Grey Gardens

Grey Gardens

1975
×
Read the review Edit this entry  
14
Coherence

Coherence

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Jeannette: The Childhood of Joan of Arc

Jeannette: The Childhood of Joan of Arc

2017
×
Read the review Edit this entry  
07
Funny Games

Funny Games

2007
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Obit

Obit

2016
×
★★
Edit this entry  
03
Lemon

Lemon

1969
×
Read the review Edit this entry  
01
Only Angels Have Wings

Only Angels Have Wings

1939
×
★★★★
Read the review Edit this entry