Sort by

ananya has logged 42 entries for films during May 2022.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
28
Lights Out

Lights Out

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Moxie

Moxie

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Hereditary

Hereditary

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
A Quiet Place Part II

A Quiet Place Part II

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Pitch Perfect

Pitch Perfect

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
No Exit

No Exit

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Orphan

Orphan

2009
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Invisible Man

The Invisible Man

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Barbie: Big City, Big Dreams

Barbie: Big City, Big Dreams

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Barbie: Princess Adventure

Barbie: Princess Adventure

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Deviant

Deviant

2018
×
Edit this entry  
19
Nobody Knows

Nobody Knows

2018
×
Read the review Edit this entry  
19
Naked Singularity

Naked Singularity

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
18
Love, Rosie

Love, Rosie

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Game Night

Game Night

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Doctor Strange in the Multiverse of Madness

Doctor Strange in the Multiverse of Madness

2022
×
★★½
Read the review Edit this entry  
17
We're the Millers

We're the Millers

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Gone Girl

Gone Girl

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Selah and the Spades

Selah and the Spades

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Woman in the House Across the Street from the Girl in the Window

The Woman in the House Across the Street from the Girl in the Window

2022
×
★★½
Read the review Edit this entry  
12
Booksmart

Booksmart

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
How I Live Now

How I Live Now

2013
×
★½
Read the review Edit this entry  
11
Choose or Die

Choose or Die

2022
×
★★
Edit this entry  
11
Death on the Nile

Death on the Nile

2022
×
Read the review Edit this entry  
11
Fear

Fear

1996
×
Read the review Edit this entry  
10
The Diary of a Teenage Girl

The Diary of a Teenage Girl

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
The Legend of Tarzan

The Legend of Tarzan

2016
×
★½
Read the review Edit this entry  
10
Miss Juneteenth

Miss Juneteenth

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Stuck in Love

Stuck in Love

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Mary Queen of Scots

Mary Queen of Scots

2018
×
★★★
Edit this entry  
08
Scary Stories to Tell in the Dark

Scary Stories to Tell in the Dark

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
The DUFF

The DUFF

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
If Anything Happens I Love You

If Anything Happens I Love You

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Piper

Piper

2016
×
★★★★
Edit this entry  
06
Carrie

Carrie

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
OLIVIA RODRIGO: driving home 2 u (a SOUR film)

OLIVIA RODRIGO: driving home 2 u (a SOUR film)

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
1BR

1BR

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Monte Carlo

Monte Carlo

2011
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Girl from Plainville

The Girl from Plainville

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
I Love You, Beth Cooper

I Love You, Beth Cooper

2009
×
Edit this entry  
03
Maniac

Maniac

2012
×
Edit this entry  
01
It

It

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry