• Moxie

    ★★★★

  • To All the Boys: Always and Forever

  • Malcolm & Marie

    ★★★★½

  • Euphoria: F*ck Anyone Who’s Not a Sea Blob

    ★★★★★

  • WandaVision

    ★★★★½

  • We Can Be Heroes

  • Happiest Season

    ★★★★★

  • All My Life

    ★★

  • The Queen's Gambit

    ★★★★★

  • Soul

    ★★★★★

  • I Care a Lot

    ★★★½

  • Ammonite

    ★★★

  • Pieces of a Woman

    ★★★★★

  • Tenet

    ★★★★★

  • Work It

    ★★★★

  • The Half of It

    ★★★★★

  • Emma.

    ★★★★

  • Minari

    ★★★★½

  • Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

    ★★★★

  • Promising Young Woman

    ★★½

  • Last Christmas

    ★★★½

  • Knives Out

    ★★★½

  • Once Upon a Time… in Hollywood

    ★★★½

  • Portrait of a Lady on Fire

    ★★★★★

  • Rocketman

    ★★★★★

  • The Hustle

    ★★★★

  • The Peanut Butter Falcon

    ★★★★

  • What Men Want

    ★★

  • Our Friend

    ★★★★

  • Bad Times at the El Royale

    ★★★½

  • Tag

    ★★★

  • The Greatest Showman

    ★★★★½

  • Psych: The Movie

    ★★★★

  • Kingsman: The Golden Circle

    ★★★

  • Disobedience

    ★★★★

  • I, Tonya

    ★★★★★

  • Baby Driver

    ★★★★½

  • The Edge of Seventeen

    ★★★½

  • Moonlight

    ★★★★

  • La La Land

    ★★★★★

  • Mike and Dave Need Wedding Dates

    ★★★

  • Grace Stirs Up Success

    ★★★

  • Kingsman: The Secret Service

    ★★★★★

  • Interstellar

    ★★★★★

  • Gone Girl

    ★★★★

  • The Theory of Everything

    ★★★★½

  • Mommy

    ★★★★

  • Chef

    ★★★★

  • Date and Switch

    ★½

  • Whiplash

    ★★★★★

  • About Time

    ★★★★½

  • Yeh Jawaani Hai Deewani

    ★★★★★

  • The Great Gatsby

    ★★★½

  • Silver Linings Playbook

    ★★★★

  • Anna Karenina

    ★★★★

  • The Vow

    ★★★★

  • Footloose

    ★½

  • The Help

    ★★★★

  • Detachment

    ★★★★★

  • No Strings Attached

    ★★★½

  • Morning Glory

    ★★★★½

  • The Social Network

    ★★★★½

  • Flipped

    ★★★★

  • Salt

    ★★★★½

  • Inception

    ★★★★★

  • Frozen

    ★½

  • Blue Valentine

    ★★★★½

  • Orphan

    ★★★

  • (500) Days of Summer

    ★★★★

  • The Proposal

    ★★★★½

  • Mamma Mia!

    ★★★★

  • P.S. I Love You