Sort by

paul has logged 1,127 entries for films during 2023.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Brain Powerd

Brain Powerd

1998
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Wonka

Wonka

2023
×
★★★
Edit this entry  
28
Mahjong

Mahjong

1996
×
★★½
Edit this entry  
27
That Day, on the Beach

That Day, on the Beach

1983
×
★★★
Edit this entry  
20
The Passion of the Christ

The Passion of the Christ

2004
×
★★★★½
Edit this entry  
19
Particle Dreams

Particle Dreams

1988
×
★★★★
Edit this entry  
18
Once Upon a Studio

Once Upon a Studio

2023
×
★★★★
Read other review Edit this entry  
17
Day Is Done

Day Is Done

2006
×
★★★
Edit this entry  
17
Once Upon a Studio

Once Upon a Studio

2023
×
★★★★
Read other review Edit this entry  
17
Neptune Nonsense

Neptune Nonsense

1936
×
★★★½
Edit this entry  
17
Once Upon a Studio

Once Upon a Studio

2023
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Grass Labyrinth

Grass Labyrinth

1979
×
½
Read the review Edit this entry  
15
A Page of Madness

A Page of Madness

1926
×
★★
Edit this entry  
14
42nd Street

42nd Street

1933
×
★★★
Edit this entry  
12
Reign of Fire

Reign of Fire

2002
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Sweet East

The Sweet East

2023
×
★★
Edit this entry  
10
Grandma's Boy

Grandma's Boy

2006
×
Read the review Edit this entry  
09
Sensible Shoes

Sensible Shoes

1983
×
★★
Edit this entry  
09
Jonas Mekas in Kodachrome Days

Jonas Mekas in Kodachrome Days

2009
×
★★½
Edit this entry  
09
Anselm

Anselm

2023
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Secret Abyss

The Secret Abyss

1979
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Group II: Water/Contemplating

Group II: Water/Contemplating

1969
×
★★★★½
Read other review Edit this entry  
09
Wait

Wait

1968
×
★★★½
Read other review Edit this entry  
09
Untitled

Untitled

1977
×
★★★★½
Read other review Edit this entry  
09
Room Film 1973

Room Film 1973

1973
×
★★★★½
Edit this entry  
08
The Night of the Hunter

The Night of the Hunter

1955
×
★★½
Edit this entry  
06
A Human Promise

A Human Promise

1986
×
★★
Read the review Edit this entry  
06
Coup d'Etat

Coup d'Etat

1973
×
★★★½
Edit this entry  
05
Scarface

Scarface

1932
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
For Georgia O'Keeffe

For Georgia O'Keeffe

1976
×
★★★
Edit this entry  
04
Quaternion

Quaternion

1976
×
★★½
Edit this entry  
04
Yellow Springs (Magellan: Vanishing Point #1)

Yellow Springs (Magellan: Vanishing Point #1)

1972
×
★★½
Edit this entry  
04
Straits of Magellan:

Straits of Magellan: "Drafts and Fragments"

1974
×
★★★
Edit this entry  
04
More Than Meets The Eye

More Than Meets The Eye

1979
×
★★½
Edit this entry  
04
Autumnal Equinox

Autumnal Equinox

1974
×
★★★
Edit this entry  
04
Artificial Light

Artificial Light

1969
×
★★★½
Edit this entry  
04
Surface Tension

Surface Tension

1968
×
★★½
Edit this entry  
03
The First Slam Dunk

The First Slam Dunk

2022
×
★★★½
Edit this entry  
02
Heroic Purgatory

Heroic Purgatory

1970
×
★★★
Edit this entry  
02
Affair in the Snow

Affair in the Snow

1968
×
★★★½
Edit this entry  
01
rain

rain

2019
×
Edit this entry  
30
Procession

Procession

1976
×
★★★
Edit this entry  
30
Not the First Time

Not the First Time

1976
×
★★★½
Edit this entry  
30
Pas de Trois

Pas de Trois

1975
×
★★½
Edit this entry  
30
Public Domain

Public Domain

1972
×
★★½
Edit this entry  
30
States

States

1967
×
★★
Edit this entry  
30
Heterodyne

Heterodyne

1967
×
★★★
Edit this entry  
30
Information

Information

1966
×
★★★
Edit this entry  
27
Ferrari

Ferrari

2023
×
★★
Read the review Edit this entry  
27
Menus Plaisirs – Les Troisgros

Menus Plaisirs – Les Troisgros

2023
×
★★★½
Edit this entry