Sort by

aulia has logged 118 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
25
Portrait of a Lady on Fire

Portrait of a Lady on Fire

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
John Mulaney & The Sack Lunch Bunch

John Mulaney & The Sack Lunch Bunch

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
28 Days

28 Days

2000
×
Edit this entry  
21
Did You Hear About the Morgans?

Did You Hear About the Morgans?

2009
×
Edit this entry  
20
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
19
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Happy Death Day

Happy Death Day

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Her

Her

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Ready or Not

Ready or Not

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Letters from Prague

Letters from Prague

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
God's Own Country

God's Own Country

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
A Star Is Born

A Star Is Born

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Once Upon a Time… in Hollywood

Once Upon a Time… in Hollywood

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Princess Diaries 2: Royal Engagement

The Princess Diaries 2: Royal Engagement

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Knight Before Christmas

The Knight Before Christmas

2019
×
Edit this entry  
20
Let It Snow

Let It Snow

2019
×
Edit this entry  
19
The King

The King

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Stronger

Stronger

2017
×
★★★½
Edit this entry  
06
Game Night

Game Night

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Whiplash

Whiplash

2014
×
★★★★½
Edit this entry  
27
Impetigore

Impetigore

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Zombieland: Double Tap

Zombieland: Double Tap

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
The Philadelphia Story

The Philadelphia Story

1940
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Galih & Ratna

Galih & Ratna

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Joker

Joker

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Midsommar

Midsommar

2019
×
★★★★
Edit this entry  
06
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Long Shot

Long Shot

2019
×
★★★
Edit this entry  
30
Ingrid Goes West

Ingrid Goes West

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Pride & Prejudice

Pride & Prejudice

2005
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
24
(500) Days of Summer

(500) Days of Summer

2009
×
★★★★
Edit this entry  
24
Two Blue Stripes

Two Blue Stripes

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Big Little Lies

Big Little Lies

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Autopsy of Jane Doe

The Autopsy of Jane Doe

2016
×
★★★½
Edit this entry  
18
Bad Times at the El Royale

Bad Times at the El Royale

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Secret Obsession

Secret Obsession

2019
×
½
Read the review Edit this entry  
17
The Lion King

The Lion King

2019
×
Read the review Edit this entry  
15
Dead Poets Society

Dead Poets Society

1989
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Kiss Kiss Bang Bang

Kiss Kiss Bang Bang

2005
×
★★★★
Edit this entry  
10
The Sisters Brothers

The Sisters Brothers

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Nocturnal Animals

Nocturnal Animals

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Donnie Darko

Donnie Darko

2001
×
★★★★
Edit this entry  
07
Velvet Buzzsaw

Velvet Buzzsaw

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
07
Demolition

Demolition

2015
×
★★★★
Edit this entry  
05
Spider-Man: Far From Home

Spider-Man: Far From Home

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Life

Life

2017
×
★★★
Edit this entry  
03
Anima

Anima

2019
×
Edit this entry  
03
Southpaw

Southpaw

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry