Sort by

Collectorofgems has logged 292 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Aladdin

Aladdin

2019
×
★½
Read the review Edit this entry  
31
The Incredible Shrinking Man

The Incredible Shrinking Man

1957
×
★★★★
Edit this entry  
29
Blind Mountain

Blind Mountain

2007
×
★★½
Edit this entry  
28
Eminence Hill

Eminence Hill

2019
×
Edit this entry  
27
Ford v Ferrari

Ford v Ferrari

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Rambo: Last Blood

Rambo: Last Blood

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
26
Charade

Charade

1963
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Summer Interlude

Summer Interlude

1951
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
In Bed With Santa

In Bed With Santa

1999
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Guess Who's Coming to Dinner

Guess Who's Coming to Dinner

1967
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
A Conspiracy of Faith

A Conspiracy of Faith

2016
×
★★★½
Edit this entry  
21
The Palm Beach Story

The Palm Beach Story

1942
×
★★★
Edit this entry  
21
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Two Popes

The Two Popes

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Absent One

The Absent One

2014
×
★★★½
Edit this entry  
19
Star Wars: Episode I - The Phantom Menace

Star Wars: Episode I - The Phantom Menace

1999
×
Read the review Edit this entry  
15
The Post

The Post

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
The Irishman: In Conversation

The Irishman: In Conversation

2019
×
Edit this entry  
14
6 Underground

6 Underground

2019
×
Read the review Edit this entry  
11
Les Mistons

Les Mistons

1957
×
★★★★
Edit this entry  
11
GUO4

GUO4

2019
×
★★
Edit this entry  
10
Sleeping Beauty

Sleeping Beauty

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Keeper of Lost Causes

The Keeper of Lost Causes

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Rules of the Game

The Rules of the Game

1939
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Hellboy

Hellboy

2019
×
★½
Read the review Edit this entry  
07
Lonely Are the Brave

Lonely Are the Brave

1962
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Storm of the Century

Storm of the Century

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Koko-di Koko-da

Koko-di Koko-da

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Murder in Mississippi

Murder in Mississippi

1965
×
★★
Edit this entry  
30
War of the Worlds

War of the Worlds

2005
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Midsommar

Midsommar

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Death of Superman

The Death of Superman

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Magnolia

Magnolia

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Square

The Square

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Last Screening

Last Screening

2011
×
★★½
Edit this entry  
11
The Blood of a Poet

The Blood of a Poet

1930
×
★★★
Edit this entry  
09
The Mule

The Mule

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
London Has Fallen

London Has Fallen

2016
×
★½
Read the review Edit this entry  
08
Wounds

Wounds

2019
×
★★
Edit this entry  
08
I'm Still Here

I'm Still Here

2010
×
★★
Edit this entry  
05
Broken Blossoms

Broken Blossoms

1919
×
★★½
Read the review Edit this entry  
04
The King

The King

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Basically

Basically

2014
×
★★½
Edit this entry  
30
Veslemøy's Song

Veslemøy's Song

2018
×
★★★
Edit this entry  
30
The Believer's Heaven

The Believer's Heaven

1977
×
Read the review Edit this entry  
29
I Am Patrick Swayze

I Am Patrick Swayze

2019
×
★★★½
Edit this entry  
28
Kill Chain

Kill Chain

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
Bringing Out the Dead

Bringing Out the Dead

1999
×
★★★½
Read the review Edit this entry