Sort by

Collectorofgems has logged 29 entries for films during October 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Veslemøy's Song

Veslemøy's Song

2018
×
★★★
Edit this entry  
30
The Believer's Heaven

The Believer's Heaven

1977
×
Read the review Edit this entry  
29
I Am Patrick Swayze

I Am Patrick Swayze

2019
×
★★★½
Edit this entry  
28
Kill Chain

Kill Chain

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
Bringing Out the Dead

Bringing Out the Dead

1999
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Bergman: A Year in a Life

Bergman: A Year in a Life

2018
×
★★★★
Edit this entry  
26
Her

Her

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Dolemite Is My Name

Dolemite Is My Name

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Under the Sand

Under the Sand

2000
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
The House That Jack Built

The House That Jack Built

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Geri

Geri

1999
×
★★
Edit this entry  
15
Prison

Prison

1949
×
★★★
Edit this entry  
13
Directed by Andrei Tarkovsky

Directed by Andrei Tarkovsky

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Music in Darkness

Music in Darkness

1948
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Harakiri

Harakiri

1962
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Eva

Eva

1948
×
★★
Edit this entry  
10
Woman Without a Face

Woman Without a Face

1947
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Destroyer

Destroyer

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
In the Tall Grass

In the Tall Grass

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
07
A Ship to India

A Ship to India

1947
×
★★½
Read the review Edit this entry  
07
Dark Chamber

Dark Chamber

2018
×
★★★★
Edit this entry  
06
In the Shadow of the Moon

In the Shadow of the Moon

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
06
It Rains on Our Love

It Rains on Our Love

1946
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Crisis

Crisis

1946
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Torment

Torment

1944
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Joker

Joker

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Palmegruppen goes for a very long lunch

Palmegruppen goes for a very long lunch

2018
×
★★
Edit this entry  
01
The Big Shave

The Big Shave

1967
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
The Audition

The Audition

2015
×
★★
Read the review Edit this entry