• Ema

    Ema

    ★★★★★

    Gael Garcia Bernal's rant about reggaetón is superb.....dumcha dumcha.
    Great sound design, beautiful colors especially the flamethrowing scenes, smooth camera movements. The intensity of Mariana Di Girolamo and Gael Garcia Bernal is wow. Makes you realize that there is a fine line between detachment and depression.

  • Borat Subsequent Moviefilm

    Borat Subsequent Moviefilm

    ½

    Baron Cohen's view of Borat isn't too dissimilar from how white nationalists in USA and in Europe view immigrants and refugees: ignorant, violent, prone to sexual assault, unable or unwilling to assimilate. It’s hard to laugh when a white/Jewish comedian takes potshots at a “shithole country”.

  • The Village

    The Village

    ★★★★★

    This is the best film ever made . Its perfection. Godlike. The only film that comes close to it is The Earrings of Madame de.

  • Slumdog Millionaire

    Slumdog Millionaire

    Terrible adaptation of one of my favorite books by Vikas Swarup.

    Poverty voyeurism: Hordes of Pepsi-sipping, popcorn-munching, affluent Western audiences are entertained by a spectacle of India's poor struggling for survival in the slums of Mumbai.

    Even the title of the movie is racist.

    "Say an Indian director travelled to New Orleans for a few months to film a movie about Jamal Martin, an impoverished African American who lost his home in Hurricane Katrina, who once had a promising basketball…

  • Jack Reacher

    Jack Reacher

    ★★★½

    www.youtube.com/watch?v=QWPfKQJ5oSo

    Don't remember much else. Decent action choreography.

  • The Wolf of Wall Street

    The Wolf of Wall Street

    ★★★★★

    Jonah Hill's best performance.
    DiCaprio should have won the Oscar for this movie and not The Revenant.
    Also, Quaaludes seem fun.

  • Dunston Checks In

    Dunston Checks In

    ★★★½

    First theatre experience. Harmless fun.

  • The Village

    The Village

    ★★★★★

    Ivy
    George WALKER Bush
    Edward

    “He's more myself than I am. Whatever our souls are made of, his and mine are the same.”

    “If all else perished, and he remained, I should still continue to be; and if all else remained, and he were annihilated, the universe would turn to a mighty stranger.”

  • Rise Up: Inspiration Version

    Rise Up: Inspiration Version

    ★★★★★

    Pretty ironic that this 5 minute MTV video has better mise-en-scène than most movies of this generation.

    www.youtube.com/watch?v=lwgr_IMeEgA

  • Glass

    Glass

    ★★★★★

    David and Kevin are mercilessly and sadistically killed by the police. However, Elijah records it and makes sure that everyone in the world sees it via social media. He hopes that others will soon wake up to the reality and realize the oppressive ways of the system and its machines.

    It sounds very similar and topical, doesn't it?

    It was an origin story.

  • Capone

    Capone

    Does not know whether to be David Lynch's Twin peaks or Scorsese's Irishman. Ends up being unintentionally funny when Tom Hardy starts channelizing Daffy Duck from Looney Tunes. Also, the editing in this movie was worse than Bohemian Rhapsody. The usually excellent Tom Hardy, Matt Dillon and Linda Cardellini are sadly wasted in this movie.

  • The Village

    The Village

    ★★★★★

    A study on fear and control. The village may not be real, but as a metaphor, there are few that are stronger and more relevant than this. You can see in it the workings of republics and theocracies and even in educational institutions. It might not be the scariest film ever made, but it says more about fear than any other.
    Long after the credits roll, the hammer blows keep landing, and the one that might keep you awake is…