Sort by

Andrew has logged 320 entries for films during 2022.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Man from U.N.C.L.E.

The Man from U.N.C.L.E.

2015
×
★★★½
Edit this entry  
31
The Half of It

The Half of It

2020
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
30
Dragged Across Concrete

Dragged Across Concrete

2018
×
★★★★
Edit this entry  
28
Babylon

Babylon

2022
×
★★★
Edit this entry  
26
Casino

Casino

1995
×
★★★½
Edit this entry  
24
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★★★
Edit this entry  
23
The Silent Partner

The Silent Partner

1978
×
★★★½
Edit this entry  
21
The Murmuring

The Murmuring

2022
×
★★★½
Edit this entry  
21
Scream 4

Scream 4

2011
×
★★★
Edit this entry  
16
Mill of the Stone Women

Mill of the Stone Women

1960
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Chasing Amy

Chasing Amy

1997
×
★★★
Edit this entry  
14
The Last of the Mohicans

The Last of the Mohicans

1992
×
★★★★
Edit this entry  
13
Coraline

Coraline

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Depraved

Depraved

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Stutz

Stutz

2022
×
★★★½
Edit this entry  
11
The Seventh Continent

The Seventh Continent

1989
×
Edit this entry  
10
The Card Counter

The Card Counter

2021
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
10
Margaret

Margaret

2011
×
★★★★½
Edit this entry  
09
Who'll Stop the Rain

Who'll Stop the Rain

1978
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
08
The Hidden

The Hidden

1987
×
★★★
Edit this entry  
06
Bacurau

Bacurau

2019
×
★★★½
Edit this entry  
04
The Maltese Falcon

The Maltese Falcon

1941
×
★★★
Edit this entry  
03
My Best Friend Is a Vampire

My Best Friend Is a Vampire

1987
×
★★
Read the review Edit this entry  
02
Naked Lunch

Naked Lunch

1991
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
The Harbinger

The Harbinger

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Brawl in Cell Block 99

Brawl in Cell Block 99

2017
×
Edit this entry  
29
Glass Onion: A Knives Out Mystery

Glass Onion: A Knives Out Mystery

2022
×
★★★½
Edit this entry  
28
The Nest

The Nest

1987
×
★★
Read the review Edit this entry  
26
Unforgiven

Unforgiven

1992
×
★★★★
Edit this entry  
25
No Future

No Future

2021
×
★★★½
Edit this entry  
25
Eye of the Needle

Eye of the Needle

1981
×
★★½
Edit this entry  
25
Arrival

Arrival

2016
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
19
The Astronaut's Wife

The Astronaut's Wife

1999
×
★½
Edit this entry  
19
The Night House

The Night House

2020
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
18
The Birds II: Land's End

The Birds II: Land's End

1994
×
★★
Read the review Edit this entry  
17
The Intouchables

The Intouchables

2011
×
★★★★
Edit this entry  
15
Trust

Trust

1990
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
14
The Whip and the Body

The Whip and the Body

1963
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Popcorn

Popcorn

1991
×
★★½
Read the review Edit this entry  
11
Tenet

Tenet

2020
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
10
Hush... Hush, Sweet Charlotte

Hush... Hush, Sweet Charlotte

1964
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Final Exam

Final Exam

1981
×
★★
Read the review Edit this entry  
06
Inherent Vice

Inherent Vice

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Cannibal Holocaust

Cannibal Holocaust

1980
×
★½
Read the review Edit this entry  
04
Creature from Black Lake

Creature from Black Lake

1976
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
I Spit on Your Grave

I Spit on Your Grave

1978
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Lot 36

Lot 36

2022
×
Edit this entry  
02
Alison's Birthday

Alison's Birthday

1981
×
★★½
Read the review Edit this entry  
31
1974: The Possession of Altair

1974: The Possession of Altair

2016
×
★½
Read the review Edit this entry  
30
The Last Time I Saw Richard

The Last Time I Saw Richard

2013
×
Edit this entry