Sort by

Anth has logged 59 entries for films during August 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Abyss

The Abyss

1989
×
★★★
Edit this entry  
31
American Animals

American Animals

2018
×
★★★
Edit this entry  
28
Black Sunday

Black Sunday

1960
×
★★★★
Edit this entry  
27
District 9

District 9

2009
×
★★★★★
Edit this entry  
26
Romesh Ranganathan: Irrational Live

Romesh Ranganathan: Irrational Live

2016
×
★★½
Edit this entry  
26
Don't Breathe

Don't Breathe

2016
×
★★★★
Edit this entry  
24
The Andromeda Strain

The Andromeda Strain

1971
×
★★½
Read the review Edit this entry  
23
Café Society

Café Society

2016
×
★★
Edit this entry  
23
Still Night, Still Light

Still Night, Still Light

2016
×
★★★
Edit this entry  
22
The Changeling

The Changeling

1980
×
★★★★
Edit this entry  
22
Dressed to Kill

Dressed to Kill

1980
×
★★★½
Edit this entry  
21
Raising Cain

Raising Cain

1992
×
★★★★
Edit this entry  
21
Body Double

Body Double

1984
×
★½
Edit this entry  
20
Beast

Beast

2017
×
★★★½
Edit this entry  
20
The Big Sick

The Big Sick

2017
×
★★★★
Edit this entry  
19
Upgrade

Upgrade

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Lean on Pete

Lean on Pete

2017
×
★★★½
Edit this entry  
19
The Wedding Banquet

The Wedding Banquet

1993
×
★★★½
Edit this entry  
19
Lust, Caution

Lust, Caution

2007
×
★★★½
Edit this entry  
18
Shaun of the Dead

Shaun of the Dead

2004
×
★★★
Edit this entry  
18
First Reformed

First Reformed

2017
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
18
Brute Force

Brute Force

1947
×
★★★½
Edit this entry  
17
I, Daniel Blake

I, Daniel Blake

2016
×
★★★★
Edit this entry  
17
Inside Man

Inside Man

2006
×
★★★★
Edit this entry  
14
Traffik

Traffik

2018
×
Edit this entry  
13
Mission: Impossible - Fallout

Mission: Impossible - Fallout

2018
×
★★★★
Edit this entry  
12
Melancholia

Melancholia

2011
×
★★★★★
Edit this entry  
12
Blow Out

Blow Out

1981
×
★★★★★
Edit this entry  
12
Queen of the Damned

Queen of the Damned

2002
×
Edit this entry  
12
Jack Reacher

Jack Reacher

2012
×
★★
Edit this entry  
12
American Made

American Made

2017
×
★★★★
Edit this entry  
11
Demons

Demons

1985
×
★★★½
Edit this entry  
11
The Mummy

The Mummy

1999
×
★★★½
Edit this entry  
11
Lady Snowblood 2: Love Song of Vengeance

Lady Snowblood 2: Love Song of Vengeance

1974
×
★★½
Edit this entry  
11
Battles Without Honor and Humanity: Deadly Fight in Hiroshima

Battles Without Honor and Humanity: Deadly Fight in Hiroshima

1973
×
★★★
Edit this entry  
11
Battles Without Honor and Humanity

Battles Without Honor and Humanity

1973
×
★★★½
Edit this entry  
10
Evil Dead

Evil Dead

2013
×
★★★
Edit this entry  
10
Eden Lake

Eden Lake

2008
×
★★★★
Edit this entry  
10
The Bitter Tears of Petra von Kant

The Bitter Tears of Petra von Kant

1972
×
★★★½
Edit this entry  
10
Ali: Fear Eats the Soul

Ali: Fear Eats the Soul

1974
×
★★★★
Edit this entry  
09
Scarface

Scarface

1983
×
★★★★
Edit this entry  
09
Casualties of War

Casualties of War

1989
×
★★★½
Edit this entry  
08
Dracula

Dracula

1992
×
★★
Edit this entry  
07
The Fury

The Fury

1978
×
★★★★
Edit this entry  
07
Carrie

Carrie

1976
×
★★★★
Edit this entry  
06
Society

Society

1989
×
★★★½
Edit this entry  
06
The Truman Show

The Truman Show

1998
×
★★★★
Edit this entry  
05
Blade Runner 2049

Blade Runner 2049

2017
×
★★★★★
Edit this entry  
05
The Thing

The Thing

1982
×
★★★★
Edit this entry  
05
Lady Snowblood

Lady Snowblood

1973
×
★★★★½
Edit this entry