Terése has logged 337 entries for films during 2014.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Ragnarok

Ragnarok

2013
×
★★
Read the review Edit this entry  
30
The Hobbit: The Battle of the Five Armies

The Hobbit: The Battle of the Five Armies

2014
×
★★½
Read the review Edit this entry  
29
Exodus: Gods and Kings

Exodus: Gods and Kings

2014
×
★★½
Read the review Edit this entry  
29
Sleepaway Camp

Sleepaway Camp

1983
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Hostel

Hostel

2005
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Black Moon

Black Moon

1975
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Lord of the Flies

Lord of the Flies

1963
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
Reincarnation

Reincarnation

2005
×
Read the review Edit this entry  
26
Nightbreed

Nightbreed

1990
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Junkers Come Here

Junkers Come Here

1994
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Fantastic Planet

Fantastic Planet

1973
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
National Lampoon's Christmas Vacation

National Lampoon's Christmas Vacation

1989
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Black Christmas

Black Christmas

1974
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
In Bed With Santa

In Bed With Santa

1999
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Nightmare Before Christmas

The Nightmare Before Christmas

1993
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Three Outlaw Samurai

Three Outlaw Samurai

1964
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Die Hard 2

Die Hard 2

1990
×
★½
Read the review Edit this entry  
20
Die Hard

Die Hard

1988
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Kiss Kiss Bang Bang

Kiss Kiss Bang Bang

2005
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Father Frost

Father Frost

1965
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Christmas Evil

Christmas Evil

1980
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Jesus Christ Superstar

Jesus Christ Superstar

1973
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Equinox

Equinox

1970
×
★★½
Read the review Edit this entry  
16
Life of Brian

Life of Brian

1979
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Bad Santa

Bad Santa

2003
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Iron Man 3

Iron Man 3

2013
×
★★
Read the review Edit this entry  
14
The Housemaid

The Housemaid

1960
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Fanny and Alexander

Fanny and Alexander

1982
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Three Wishes for Cinderella

Three Wishes for Cinderella

1973
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Elf

Elf

2003
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Silent Night, Bloody Night

Silent Night, Bloody Night

1972
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Virgin Stripped Bare by Her Bachelors

Virgin Stripped Bare by Her Bachelors

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Imposter

The Imposter

2012
×
★★★★
Edit this entry  
09
The Muppet Christmas Carol

The Muppet Christmas Carol

1992
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Brazil

Brazil

1985
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Long Kiss Goodnight

The Long Kiss Goodnight

1996
×
★★½
Read the review Edit this entry  
06
Samurai II: Duel at Ichijoji Temple

Samurai II: Duel at Ichijoji Temple

1955
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Elves

Elves

1989
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Treevenge

Treevenge

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Trading Places

Trading Places

1983
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
The Ape

The Ape

2009
×
★★½
Read the review Edit this entry  
03
Indie Game: The Movie

Indie Game: The Movie

2012
×
★★★½
Edit this entry  
01
The Wild Hunt

The Wild Hunt

2009
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Bridgend

Bridgend

2013
×
★★
Edit this entry  
27
Through a Glass Darkly

Through a Glass Darkly

1961
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
14 Blades

14 Blades

2010
×
★★
Edit this entry  
25
Home Movie

Home Movie

2008
×
★½
Read the review Edit this entry  
25
Would You Rather

Would You Rather

2012
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
Edge of Tomorrow

Edge of Tomorrow

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Samurai I: Musashi Miyamoto

Samurai I: Musashi Miyamoto

1954
×
★★★½
Read the review Edit this entry