Terése has logged 42 entries for films during October 2014.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Venus in Fur

Venus in Fur

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Lemming

Lemming

2005
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Daisies

Daisies

1966
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Ace Attorney

Ace Attorney

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Video Games: The Movie

Video Games: The Movie

2014
×
★★
Read the review Edit this entry  
26
The Lair of the White Worm

The Lair of the White Worm

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Wrong Turn 2: Dead End

Wrong Turn 2: Dead End

2007
×
★★
Read the review Edit this entry  
25
Dogs of Hell

Dogs of Hell

1982
×
★½
Read the review Edit this entry  
24
Moebius

Moebius

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Johnny Gaddaar

Johnny Gaddaar

2007
×
★★
Read the review Edit this entry  
23
All Good Things

All Good Things

2010
×
★½
Read the review Edit this entry  
22
Night of Death!

Night of Death!

1980
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Gone Girl

Gone Girl

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Office Killer

Office Killer

1997
×
★★
Read the review Edit this entry  
20
The Magician

The Magician

1958
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Before the Devil Knows You're Dead

Before the Devil Knows You're Dead

2007
×
★½
Read the review Edit this entry  
20
Honeymoon

Honeymoon

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Running Man

Running Man

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Perverse Countess

The Perverse Countess

1974
×
★★½
Read the review Edit this entry  
18
Zatoichi on the Road

Zatoichi on the Road

1963
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
I Am Sam

I Am Sam

2014
×
Edit this entry  
17
Drifting Clouds

Drifting Clouds

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Vampire Lovers

The Vampire Lovers

1970
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Five Element Ninjas

Five Element Ninjas

1982
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Alucarda

Alucarda

1977
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Big Bad Wolves

Big Bad Wolves

2013
×
★★
Read the review Edit this entry  
13
Jodorowsky's Dune

Jodorowsky's Dune

2013
×
★★★★
Edit this entry  
12
Gun Woman

Gun Woman

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Big Ass Spider!

Big Ass Spider!

2013
×
★★½
Read the review Edit this entry  
10
Ninja III: The Domination

Ninja III: The Domination

1984
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Confessions

Confessions

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Man of Vendetta

Man of Vendetta

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Are You in the House Alone?

Are You in the House Alone?

1978
×
★★½
Read the review Edit this entry  
08
The Town That Dreaded Sundown

The Town That Dreaded Sundown

1976
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
ABCs of Death 2

ABCs of Death 2

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Zatoichi the Fugitive

Zatoichi the Fugitive

1963
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
New Tale of Zatoichi

New Tale of Zatoichi

1963
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
The Double

The Double

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Horns

Horns

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Prison

Prison

1949
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Malpertuis

Malpertuis

1971
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
M

M

1931
×
★★★★
Read the review Edit this entry