Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
24
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
White Christmas

White Christmas

1954
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The War Room

The War Room

1993
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Haircut

The Haircut

1982
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Columbo: Étude in Black

Columbo: Étude in Black

1972
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Opening Night

Opening Night

1977
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Husbands

Husbands

1970
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Mikey and Nicky

Mikey and Nicky

1976
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
All That Heaven Allows

All That Heaven Allows

1955
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Purple Noon

Purple Noon

1960
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
John Mulaney: The Comeback Kid

John Mulaney: The Comeback Kid

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Fear and Loathing in Las Vegas

Fear and Loathing in Las Vegas

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Do the Right Thing

Do the Right Thing

1989
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Chasing Trane

Chasing Trane

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Lady from Shanghai

The Lady from Shanghai

1947
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Robbie Robertson: Going Home

Robbie Robertson: Going Home

1995
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Miles Davis: Birth of the Cool

Miles Davis: Birth of the Cool

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Sweet Smell of Success

Sweet Smell of Success

1957
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
And Everything Is Going Fine

And Everything Is Going Fine

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Stop Making Sense

Stop Making Sense

1984
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
True Stories

True Stories

1986
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Stop Making Sense

Stop Making Sense

1984
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Love with the Proper Stranger

Love with the Proper Stranger

1963
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Easy Rider

Easy Rider

1969
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Jack Kerouac: King of the Beats

Jack Kerouac: King of the Beats

1985
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Once Were Brothers: Robbie Robertson and The Band

Once Were Brothers: Robbie Robertson and The Band

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Once Were Brothers: Robbie Robertson and The Band

Once Were Brothers: Robbie Robertson and The Band

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Graduate

The Graduate

1967
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Rumble: The Indians Who Rocked the World

Rumble: The Indians Who Rocked the World

2017
×
★★★½
Edit this entry  
02
What Happened, Miss Simone?

What Happened, Miss Simone?

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
I Am Not Your Negro

I Am Not Your Negro

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Last Waltz

The Last Waltz

1978
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Nowhere Boy

Nowhere Boy

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Girlfriends

Girlfriends

1978
×
★★★★
Edit this entry  
20
Classic Albums: The Band - The Band

Classic Albums: The Band - The Band

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
1917

1917

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Eat the Document

Eat the Document

1972
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Pulp Fiction

Pulp Fiction

1994
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Joker

Joker

2019
×
Read the review Edit this entry  
07
Little Women

Little Women

2019
×
★★★★
Edit this entry  
06
Robbie Robertson: Going Home

Robbie Robertson: Going Home

1995
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Band of Outsiders

Band of Outsiders

1964
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Inglourious Basterds

Inglourious Basterds

2009
×
★★★★½
Edit this entry  
28
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
Read the review Edit this entry  
27
Mean Streets

Mean Streets

1973
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
John Mulaney & The Sack Lunch Bunch

John Mulaney & The Sack Lunch Bunch

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Graduate

The Graduate

1967
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Bombshell

Bombshell

2019
×
★★★½
Edit this entry  
21
Miracle on 34th Street

Miracle on 34th Street

1947
×
★★★★
Read the review Edit this entry