• Love Actually

  • Freaky Friday

  • Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl

  • Finding Nemo

  • Catch Me If You Can

    ★★★★½

  • Lilo & Stitch

  • Spider-Man

  • About a Boy

    ★★★★

  • Ocean's Eleven

  • Bridget Jones's Diary

    ★★★½

  • Thirteen Days

    ★★★★

  • The Emperor's New Groove

  • O Brother, Where Art Thou?

    ★★★★

  • Jeffrey Bernard Is Unwell

    ★★★★½

  • Magnolia

    ★★★

  • Toy Story 2

  • Notting Hill

    ★★★½

  • October Sky

  • The Prince of Egypt

    ★★★★★

  • Rushmore

    ★★★★½

  • Mulan

  • Fear and Loathing in Las Vegas

    ★★★★

  • Titanic

  • Classic Albums: The Band - The Band

    ★★★★★

  • Batman & Robin

  • L.A. Confidential

    ★★★★

  • The Birdcage

  • Toy Story

  • Se7en

  • Apollo 13

  • Robbie Robertson: Going Home

    ★★★★½

  • Pulp Fiction

    ★★★★½

  • Forrest Gump

  • The Lion King

    ★★★★★

  • Four Weddings and a Funeral

  • The War Room

    ★★★★

  • The Secret Garden

  • Sleepless in Seattle

  • Jurassic Park

  • Groundhog Day

    ★★★½

  • JFK

  • Thelma & Louise

    ★★★★

  • Edward Scissorhands

  • Dances with Wolves

    ★★★

  • The Hunt for Red October

  • When Harry Met Sally...

    ★★★★★

  • Dead Poets Society

    ★★★★

  • Do the Right Thing

    ★★★★★

  • Mystery Train

    ★★★★½

  • Big

    ★★★½

  • Moonstruck

  • True Stories

    ★★★★½

  • Howard the Duck

  • Ferris Bueller's Day Off

  • Top Gun

  • Jack Kerouac: King of the Beats

    ★★★★

  • The Breakfast Club

  • Stop Making Sense

    ★★★★★

  • Ghostbusters

  • Indiana Jones and the Temple of Doom

  • Splash

    ★★★

  • A Christmas Story

  • Return of the Jedi

  • The Haircut

    ★★★★½

  • Blade Runner

  • E.T. the Extra-Terrestrial

  • Raiders of the Lost Ark

    ★★★★

  • Raging Bull

    ★★★★★

  • One Trick Pony

    ★★★½

  • The Stunt Man

    ★★★½

  • Carny

  • Being There

    ★★★½